Midye Yemek Zararlı Mı? Kanser Riski Var Mı?


Türkiye’de daha çok Ege kıyılarında yetişen lezzetli deniz ürünü midye hakkında uzun yıllardır tartışılan bir konu var. Midye yemek zararlı mı? Kanser riski var mı? Sokak yemeği kültürümüzde bir hayli ilgi gören midye her ne kadar farklı kesimler tarafından sürekli gündem haline getirilse de aslında faydaları bir hayli fazladır. Midye içerisinde A, B12, çinko, fosfor, manganez ve potasyum açısından zengin mineralleri bulundurur. Midyenin zararları ise sağlıksız denizlerden toplanarak, hijyen dışı koşullarda hazırlandığında ortaya çıkmakta ve bu durum da ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Midye Yemek Zararlı Mı? Kanser Riski Var Mı?

Sağlıklı midyeler akıntısı olan, açık denizlerde yetişmektedir. Kaçak yollardan midye toplamaya çalışan kişiler tarafından hazırlanan midyenin zararları yüksek yoğunlukta ağır metaller (bakır, nikel, kurşun vs.) içerme olasılığı ile birlikte artmaktadır. Özellikle uzmanlar her fırsatta iskelelerden toplanan demir midyelerinin kanser riski taşıdığını belirtmektedir. Ayrıca midyenin üreme döneminde toplanması da tehlikelidir ve bu dönemde tüketilen midyelerin insanları zehirleme olasılığı hayli fazladır.


Ağır metal birikimi baş dönmesi, ishal ve kusmaya sebebiyet verir. Midye yedikten sonra bu gibi durumları yaşamanız durumunda hemen hastaneye gidip doktor kontrolünden geçmeniz ve tedavi edilmeniz gerekiyor. Bu olumsuz durumu yaşamamanız adına size tavsiyemiz deniz ürünlerinde bildiğiniz, güvendiğiniz temiz restoranları, satıcıları tercih etmeniz olacaktır. Köşe başında tanımadığınız kişilerden alacağınız zararlı midyeler hem sizin hem de ailenizin sağlığını riske sokabilir.


Midye Besin Değerleri

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori85 kcal% 4
Karbonhidrat3.5 g% 1
     Lif0.0 g% 0.0
Protein14.5 g% 30
Yağ1.0 g% 1
     Kolesterol65 mg% 21
A Vitamini54.0 IU% 1
C Vitamini0.0 mg% 0
Potasyum204 mg% 5
Kalsiyum44 mg% 4
Demir3 mg% 18

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik beslenme baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.