Full Body (Tüm Vücut) vs Split (Bölgesel) Antrenmanlar


Bu yazımızda herkes tarafından ilgi gören Full Body (Tüm Vücut) vs Split (Bölgesel) Antrenmanlar konusunu ele alacağız. Spora yeni başlayanların veya başladıktan bir süre sonra kafası karışanların sıklıkla sorguladıkları şey “Bölgesel mi yoksa tüm vücut antrenmanları mı daha faydalı?” oluyor genelde. Bu sorunun cevabı, yapılan araştırmalarla ve bu alanda tecrübe edinmiş, yıllarını vermiş sporcuların açıklamalarıyla netlik kazanıyor aslında. Yapılacak antrenmanlar Full Body (Tüm Vücut) vs Split (Bölgesel) alanında üç ana başlıkta toplanabilir.

Full Body (Tüm Vücut) vs Split (Bölgesel) Antrenmanların Faydaları

1. Yeni başlayanlar için tüm vücut antrenmanı diğer adıyla “Fullbody” çalışma bir avantajdır.

Evet spora yeni başladıysanız sizin için önünüzdeki birkaç aylık dönem en verimli kullanacağınız dönem oluyor. Burada da tüm kaslarınızı aynı antrenman programında çalıştırmanız ödem atımı ve kas adaptasyonunu sağlıyor ve aynı zamanda kasların gelişimini en üst seviyeye çıkarıyor. En hızlı gelişim sağladığınız birkaç aylık dönemde tüm kasları çalıştırmanın avantajı da buradan geliyor.

fullbody

2. Tüm vücut antrenmanlarında sabit zamanda daha fazla kalori harcarsınız, ancak bir süre sonra kas gelişimi bölgesel çalışma prensibine göre yavaş kalabilir.


Verimli bir antrenman süresini ortalama 50 dk. olarak varsayarsak split (bölgesel) olarak (göğüs & kol vb.) çalıştığınız programlara göre full body (tüm vücut) çalışmak size daha fazla kalori harcatacaktır.

full-body-2

Ancak unutmamak gerekir ki tüm vücut yani full body antrenman programlarında her bir bölgeyi 50 dk içerisinde maksimum 1-2 hareketle geçme şansınız var. Bu da demek oluyor ki kas kazanımının temel mantığı olan kasın şiddete maruz kalması -üst üste farklı hareketlerle- şansı tüm vucüt antrenmanlarında bölgesel antrenmanlara göre daha az bir olasılık. Bu sebeple full body program ile çalıştırdığınız kas grubunda gelişim olmakla birlikte o kas grubunu bölgesel / split programlardaki kadar geliştiremezsiniz.

Yarın Geç Olmasın

Full body antrenmanlarla spor hayatına başlayan birisi birkaç aylık adaptasyon sürecini aştıktan sonra bölgesel idmanlara başlayabilir. Ancak uzun süre bölgesel olarak çalışmak da bir noktadan sonra motivasyon açısından sıkıntılı bir hal alabilir. Örneğin: En çok zorlanılan bacak günlerinin es geçilmek istenmesi. Ayrıca bir süre sonra zihnin ve bedenin alışmış olduğu metot kas gelişiminde istenilen sonucu vermeyebilir. Ağırlık antrenmanlarında sık sık program değiştirmek çok gereksiz ve verimi düşüren bir eylem aslında. Ancak şu da bir gerçek ki sene içerisinde belirli dönemlerde bölgesel (split) antrenmanlardan tüm vücut (full body) antrenmana kısa bir geçiş gelişimin ve motivasyonun devam etmesi açısından önem arz ediyor.


Konuyu özetleyecek olursak her iki antrenman programının kişinin spor geçmişine göre belirli avantajları oluyor. Biri diğerinden daha iyi veya kötüdür demek doğru olmaz. Ailebilimi olarak takipçilerimize önerimiz 3. Madde, yani her iki programı da zaman içerisinde deneyerek gelişiminizi takip etmeniz yönünde olacaktır.