Kategoriler
Çocuklar

Bebeklerde kitap seçimi

Zamane ebeveynleri, bebeklerinin ileride daha zeki ve başarılı olması için birçok yola başvuruyor. Bunlara bebeklik döneminde seçilen kitaplar da dahil. Bu yazımızın konusu bebeklerde kitap seçimi…

Bebeklerde kitap seçimi

Bebeğin gelişiminde olumlu bir katkıya sahip olan, aynı zamanda tehlike içermeyen, uygun malzemelerden yapılmış kitap seçiminin nasıl olması ve bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiği önemlidir.

Dönemlere göre kitap seçimi

Her ebeveyn bebeğinin zihin gelişimi iyi olsun ister. Bebeğinizi kitaplarla tanıştırmak için 6 aydan daha fazla beklemenize gerek yok. Bebeğiniz 6. ayını doldurduğu andan itibaren onunla rutin olarak kitap inceleme saatleri programlamanın hem size hem de ona çok iyi geleceğinden emin olun. Peki dönemlere göre nasıl kitaplar seçilmelidir?

0-1 yaş döneminde kitap seçimi

Bu dönemde bebeklerin renk algısı tam olarak gelişmemiştir. Dolayısıyla onun için en uygun kitaplar, siyah, beyaz, kırmızı renklerin ve geometrik şekillerin ağırlıkta olduğu kitaplardır. Aynı zamanda bebeğinizin minik ellerinin kolayca kavrayabilmesi için küçük ebatlı; herhangi bir kazaya sebep olmaması için kumaş gibi yumuşak malzemelerden hazırlanan kitaplar onun için en doğru olanlardır.

1-3 yaş döneminde kitap seçimi

Bu dönemde seçilecek kitapların, çevrede görülen olay, varlık ve nesne resimlerinden oluşması gerekir. Çocuk kitapların resimlerine bakarak varlık, nesne, olay ve durumları özümsemeye çalışır, konuşmaya başladığında sorular sorar. Bu dönem için en uygun kitap seçimleri, kısa cümleler ve bol renkli resimler içerenlerdir. Aynı zamanda dayanıklı malzemelerden yapılmış olması onun sınırsızca keşfetmesine yardımcı olacaktır. Doğru kitap seçimleriyle bu dönemde onun hem görsel zekasını kullanmasını hem de dil becerisinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir