Kategoriler
Genel

Domates nasıl saklanır?

Domates, hem yemeklerin hem de günlük öğünlerimizde salataların vazgeçilmezidir. Dolayısıyla alışverişlerde miktar olarak fazla alınır. Fakat domatesler kısa sürede çürümeye meyillidir. Domateslerin uzun süre dayanması için saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Domates nasıl saklanır bu yazımızın konusu…

Domates nasıl saklanır?

Domateslerin saklanması gereken ısı oda sıcaklığıdır. Sadece eğer domatesler aşırı olgun ve yumuşaklarsa buzdolabında tutmak ömürlerini birkaç gün daha uzatabilir. Çünkü soğuk, domateslerin daha fazla olgunlaşma sürecini yavaşlatır.

Buradaki asıl önemli nokta ise domatesleri, alındığı gibi poşetiyle saklamak yerine, bir tepsi üzerinde sap kısmı alta gelecek şekilde tek tek yerleştirerek saklamaktır.

Domateslerin saklanmasıyla ilgili yapılan bir testte sap kısımları alta ve üste gelecek şekilde ayrı ayrı saklandılar. Testin sonucunda, sap kısmı alta gelen domateslerin daha uzun süre taze kaldığı ortaya çıktı.

Bunun nedeni domatesin sap kısmı aşağı geldiği zaman, domates daha az hava ve neme maruz kalması neticesinde, ömürlerinin uzamasıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir