Donut tarifi


Donut, efsane lezzetinin yanı sıra vitrinlerdeki rengarenk görüntüleriyle karşı koyamadığımız tatlılardan biridir. Her ne kadar hazır alıp yemeye alışık olsak da evlerde daha sağlıklı ve hazır aldıklarınızı aratmayacak lezzette donut hazırlamanız mümkün. İşte karşınızda dillere destan donut tarifi.

Donut tarifi

Donut yaparken gerekli malzemeler hamuru için bir su bardağı ılık süt, yarım çay bardağı eritilmiş tereyağ, yarım çay bardağı şeker, bir paket kuru maya, bir fiske tuz, bir oda sıcaklığında yumurta, bir paket vanilya, üç buçuk bardak un, kızartmak için sıvı yağ; süslemek için renkli pasta süsü, glazür, bir paket beyaz çikolata ve bir paket sütlü çikolata.

Hamuru hazırlamak için bütün malzemeleri karıştırıp yoğurun. Ele yapışmayacak yumuşak bir kıvama gelsin. Hamuru yarım saat mayalanmaya bırakın. Ardından hamuru merdaneyle yaklaşık 1cm kalınlığında olacak şekilde açıp su bardağıyla bastırarak kesin. Yuvarlak hamurların ortalarını da şişe kapağıyla bastırıp kesin.

Kestiğimiz hamurları yağlı kağıdın üzerine dizin. Hepsini dizdikten sonra üzerini örtüp yarım saat daha dinlendirin.


Daha sonra bir tavada yağı kızdırın. Hamurun sönmesine izin vermeden kızgın yağda kızartın. Hamurlar kızgın yağda kısa sürede kızarır. Arkalı önlü kızarttıktan sonra havlu kağıdın yada peçetenin üstüne alarak yağını çektirin.


Son olarak çikolataları benmari usulu eritip donatların bir tarafını çikolataya batırın ve süsleyin.