Magnezyum zengini gıdalar


Sağlıklı bir yaşam için en önemli minerallerden biri olan magnezyum; bağışıklık sistemini destekler, kalp sağlığını korur, kemik sağlığını iyileştirerek ağrısız bir vücut ve iyi bir uyku sağlar. Ayrıca bazı kanserlerle ilişkili iltihabı önlemeye yardımcı olur. Bu yazımızda magnezyum zengini gıdalar konusunu ele alıyoruz…

Magnezyum zengini gıdalar

Sağlığımız  için birçok mineral gibi magnezyumun da vücutta yeterli düzeyde bulunması gerekir. Bunun için düzenli olarak magnezyum içeren gıdalar tüketilmelidir. Magnezyum ağırlıklı olarak deniz ürünlerinde ve sebzelerde bulunmaktadır. 

Koyu yapraklı yeşillikler

Süper yiyecekler olarak kabul edilen yapraklı yeşillikler, diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra magnezyumun da en iyi kaynaklarıdır. Koyu tapraklı yeşillikleri çiğ olarak yiyebilir veya buharda pişirebilirsiniz.

Avokado

Avokado da magnezyum zengini bir gıdadır. Orta büyüklükte bir avokado, 58 mg magnezyum içerir.

Muz

100 gramlık muz 27 mg magnezyum içermektedir.

Balık

Magnezyum içeriği yüksek olan yiyecekleri seçerken balıklar listenin en üstündedir. Ton balığı, uskumru ve sardalya, omega-3 yağ asitleri ve D vitamini de dahil olmak üzere bol miktarda magnezyum içerir. Sağlık uzmanları, haftada en az bir kez balık yemenizi tavsiye eder.

Soya Fasulyesi


 K vitamini, tiamin, riboflavin, demir, fosfor, potasyum ve bakır içeren soya fasulyesinin 100 gramı günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 70’ini karşılar.

Düşük yağlı süt

100 gram süt yaklaşık olarak 19 mg magnezyum içerir. Bunun yanında kalsiyum minerali gibi magnezyum da diğer süt ürünlerinde yoğun miktarda bulunmaktadır.

Susam

1 çorba kaşığı susam, günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 8’ini karşılayan 31.6 mg magnezyum içermektedir. Demir ve kalsiyum mineralleri bakımından da zengin olan susamın olumsuz yönü kalorisinin yüksek olmasıdır.

Kuru meyveler

100 gram kuru meyve yaklaşık olarak 68 mg magnezyum içermektedir. Kuru eriğin yüzde 11’i, üzümün yüzde 7’si magnezyum içerir.

Kuruyemiş ve tohumlar

Bir bardak kabak çekirdeğinin, gün için gerekli miktarda magnezyum sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Kabak çekirdeği dışında ayçekirdeği, kaju fıstığı, keten tohumu, badem, ceviz ve çam fıstığı da tercih edebilirsiniz.

Bitter çikolata


Bitter çikolata, magnezyum içeriği bakımından iyidir. Bitter çikolata, diğer çikolatalara oranla daha fazla magnezyum barındırır. Bir kare bittter çikolata, 95 mg magnezyum sağlayabilir.