Bahar temizliği nasıl yapılır?


Güneşin yüzünü daha fazla göstermeye başladığı günler, baharın en büyük habercisidir. Baharın gelmesiyle birlikte uzun kış ayları boyunca kapalı kalan evlerde dip köşe bir bahar temizliği şart olur. Bahar temizliğine girişmek yorucu olsa da, evin tertemiz olmasının yanında yenilenmesini ve tazelenmesini sağladığı için kesinlikle değer. Bahar temizliğinde bazı püf noktalarına dikkat etmek işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Bu yazımızda bahar temizliği hakkındaki önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bahar temizliği nasıl yapılır?

Mutfak temizliği

Bahar temizliğinin ana kalemlerinden biri mutfak temizliğidir. Mutfaktata yapılacak olan bahar temizliğine, çekmece ve dolaplarda birikmiş ve genellikle de kullanılmayan plastik kaplar, kavanozlar, poşetler gibi fazlalıkları atmakla başlayabilirsiniz. Bu şekilde, hem dolaplarda ve çekmecelerde yer açılmış olacak, hem de temizlik sırasında kolaylık olacaktır. Tüm mutfak dolaplarını boşaltıp, menteşeler dahil, iyice silmeniz, bahar temizliğinin etkisini arttıracaktır. Dolaplarda bekleyen ve uzun süredir kullanmadığınız kaplarınızı da, bulaşık makinesine atıp yıkadıktan sonra geri koyarsanız, dolaplarınız daha uzun süre temiz kalacaktır.

Gardırop temizliği

Kıştan çıktıktan sonra bir kenara kaldırdığımız kalın kıyafetlerimizin yerini alan ince kıyafetler, adeta gardıroplarımıza nefes aldırır. Bu nedenle en zevkli temizlik ve düzenleme gardıroplarda yapılır diyebiliriz. Gardıropta yapacağınız düzenleme sırasında, kışlık kıyafetleri kaldırırken ihtiyacınız olabilecek birkaç takım kışlık kıyafetinizi, özelikle hırkalarınızı, kolay ulaşılabilir bir yere koymayı ihmal etmeyin. Kışlık kıyafetleri en iyi muhafaza etme şekli genelde çok yer kapladıklarından dolayı vakumlu poşetlerdir. Kışlık kıyafetlerinizi yıkayıp kuruduktan sonra, vakumlu poşetlere koyup, yerden kazanabilirsiniz.


Avize temizliği

Avizeler, temizlik sırasında en çok unutulan yerlerdir. Fakat avizeleri silmek önemlidir, çünkü temiz ve parlayan avizeler yaptığınız temizliğin etkisini artırır. Silinmiş temizlenmiş ampuller ve avizeler mekanın ışığının çoğaltır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; avizeleri silmeden önce, lambanın kapalı konumda olduğundan emin olmanız gerektiğidir. Ayrıca avize temizliği yaparken yüksek bir yere çıkarsanız emniyetli bir merdiven ya da tabure kullanın, hatta en iyisi yanınızda birinin olmasıdır.

Yardım almak

Bahar temizliği, oldukça uzun süreli ve yorucu olabileceğinden; zamana yaymakta fayda vardır. Özellikle koltuklarınızı ve halılarınızı için ayrı bir gün ayırabilirsiniz. Diğer bir yol da yardım almaktır. Örneğin yakın bir arkadaşlarınızı veya aile üyelerini çağırarak, birlikte temizlik yapabilirsiniz. Daha sonradan size yardım eden kişiye siz de temizlik yardımı yaparsanız, karşılıklı bir yardımlaşma örneği vermiş olursunuz. Bahar temizliğini en kısa yoldan yapmanın yolu ise bir temizlik şirketinden faydalanmak olabilir. Böylece eviniz çok daha temiz olur, siz de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.