Kategoriler
Kişisel Bakım

Ozon yağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağı, susam, jojoba ve buğday yağlarının karışımı ile elde edilen ozon, özellikle ciltteki sorunlar için doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır. Ozon, fotosentez etkisiyle bu besinlere yer ettiği için bu yağların en saf hallerinden elde edilir. Bunun sayesinde de ozon yağı yapılır. Özellikle zeytin yağının içine sinen ozon koyulaşır ve zamanla jel kıvamını alır. Ozon yağının faydaları ve kullanım alanları bu yazımızın konusu…

Ozon yağının faydaları nelerdir?

Havada gaz halinde dolaştığı için depolanması imkansız olan ozon gazını havanın en temiz olduğu orman ve deniz kenarlarında oksijen aracılığı ile vücuda alırız. Yüksek derecede antioksidan etkisi olan ozon yağını ise bazı ülkeler gıda, sağlık, lojistik, tekstil gibi sektörlerinde kullanmak için özel tesisiler kurulmuştur. Özellikle bu tesislerde cerrahi cilt bakımı yapılır.
Ozon yağını buzdolabında muhafaza ettiğiniz sürece, 10 yıl kullanım süresi vardır.

 Karaciğer aşırı yağlandığında ciltte ciddi derece de akne ve sivilce çıkar. Bu tedavisi zor bir cilt problemine dönüşür. Bu rahatsızlığın en etkili tedavisi ise ozon yağıdır. Kısa sürede cilt tabakasında bulunana kiri azaltarak cilt yüzeyinin pürüzsüz olmasını sağlar. Bunun yanı sıra oluşan derin çukur ve tabakaları giderir.

– İltihap sonucu oluşan ağız uçukları içinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bu uçuklara neden olan virüsleri yok etmede de oldukça etkilidir. Gargara olarak kullanıldığında ise diş ve diş eti hastalıklarının riskini azaltarak diş yüzeyinde oluşan kalın kir tabakasını da yok eder.

– Üst solunum yollarına bağlı gelişen göğüs ağrısı ve öksürük içinde masaj yaparak göğse uygulanır. Bu uygulama kısa sürede göğüsteki iltihabın balgam yolu ile atılmasını sağlarken kuru öksürüğü de kısa sürede bitmesini destekler.

 Ciltte bazı genetiksel durumlara bağlı gelişen bozuk cilt rengini eşitler. Bu özelliği sayesinde Sedef, egzama, üritere ve vitilio gibi ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bunun yanı sıra ciltteki hücre metabolizmasının hızını artırarak. Selulit ve varis gibi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılır. 

 Kas yırtılması ve gerilmesi gibi durumlar esnasında kullanıldığında kasın gevşemesine ve hasar almadan eski fonksiyonuna dönüşür. Aynı zamanda romatizma, kemik ve eklem ağrıları sırasında da kullanıldığında iyileştirici etkisi vardır. 

 Yüksek oranda antioksidan olan bu yağ masaj olarak uygulanan her ağrının kısa sürede dinmesini destekler. 

– Gece yatmadan boyun, bacak ve yüzü uygulandığında rahat bir uyku sağlar. Aynı zamanda cildin elastikiyetini artırır.

– Saç derisine masaj yaparak uyguladığınız ozon yağı kısa sürede kepek ve saç derisinde meydana gelen yara gibi oluşumları iyileştirir. Bebeklerin pişiklerinde de kullanılabilir. 

– Tırnak mantarı toplumun yüzde 30’unda görülen bir rahatsızlıktır. Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkan bu rahatsızlık, tırnak kaybının yanı sıra estetik açıdan da oldukça rahatsız edici bir duruma neden olur. Bu hastalığı tırnak kaybı olmadan tedavi etmenin en doğal yolu da ozon yağından geçer. Ozon yağını tırnağa sürüp streçleyin ve yarım saat bekleyiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir