Yastıklardaki sarı lekeler nasıl çıkar?


En sık lekelenen çamaşırların arasında gece boyunca üzerinde yattığımız yastıklar başı çeker. Yastıklarımız eskimese bile ter ve saçlardaki yağ, yastıkların sararmasına sebep olur. Sararan yastıklar, kötü göründüğü için yenisini almak isteriz. Oysa ki tek çare bu değildir, yastıkları evde kolayca temizlemenin bir yolu bulunmaktadır. Yastıklardaki sarı lekeler nasıl çıkar bu yazımızın konusu…

Yastıklardaki sarı lekeler nasıl çıkar?

Yastıklardaki sarı lekeleri çıkarmak için ihtiyacınızı olan malzemeler 1 bardak (200 ml.) Hidrojen Peroksit, 1/2 bardak (100 ml.) sirke, 1/2 bardak (100 ml.) boraks, 1/2 bardak (100 ml.) çamaşır deterjanı.

Yastıkları çamaşır makinesine koyun ve suda bekletme seçeneğine ayarlayın. Ardından makinenin içine sirke ve oksijen suyunu dökün. Eğer makinenizde suda bekletme ayarı yoksa ya da nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, yastıkları büyükçe bir leğenin içine koyduktan sonra sirkeyi ve oksijen suyunu döktüğünüz suyun içine de bastırabilirsiniz.


Oksijen suyu doğal bir beyazlatıcıdır ve sirke de lekeleri çıkarmada bire birdir.


Birkaç saat beklettikten sonra çamaşır deterjanını ve boraksı ekleyip ön yıkamalı uzun bir programda çamaşır makinesinde yastıkları yıkayın. Makineden çıkardığınız yastıkların lekelerden arınarak bembeyaz olduğunu göreceksiniz.