Kategoriler
Genel

Yemeden önce yıkanması ve yıkanmaması gereken gıdalar

Gıdaların tüketilmeden önce yıkanması gerektiği bilinen bir gerçek. Özellikle sebze ve meyveleri yemeden önce mutlaka bol suyla yıkamalıyız. Fakat söz konusu bakliyat, paketli gıdalar ya da et olduğunda kafalar biraz karışıyor. Bu konuyu gıdaları kategorize ederek değerlendirmek gerekir. Sağlığınız için yemeden önce yıkanması ve yıkanmaması gereken gıdalar bu yazımızın konusu…

Yemeden önce yıkanması ve yıkanmaması gereken gıdalar

Tüketmeden önce mutlaka yıkamanız gereken gıdaları şöyle 

Yiyecek ve içecek kutuları

Konserve yiyecek ve içecekleri marketlere dağıtılmadan önce çok defa el değiştiriyor. Bu süreçte toza toprağa bulaşabiliyor. Bu sebeple konserve yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi açmadan önce sudan geçirin, böylece temiz olduğundan emin olun.

Konserve fasulye
Konserve yiyeceklerin çoğu olduğu gibi yenebilir, ancak konserve fasulye bir istisnadır. Konserve edildiklerinde, su ve tuz çözeltisi ile paketlenirler. Ama zamanla, su, nişastanın bir kısmını fasulyeden emerek, kalın ve nişastalı hale getirir. Bu sıvı, yemeğinizin tadını etkileyebilir. Bu yüzden kullanmadan önce fasulyeleri mutlaka yıkayın. Yapmanız gereken taneleri elek içine dökmek ve birkaç saniye soğuk su altında durulamak.

Kabuklu meyveler

Karpuz, avokado veya limon gibi kalın kabuklu meyvelerin dışını yıkamak saçma gibi gelebilir. Fakat bu yenmeyen kabuklarda bakteriler olabilir ve soyma veya kesme sırasında içine meyvenin girebilir. Bu bakteriler insanları hasta edebilir. Bu sebeple kabuklu veya kabuksuz bütün meyveleri tüketmeden önce iyice yıkamalısınız.

Hububat ve bakliyat

Çoğu tahıl ve kuru baklagiller pişirmeden önce sudan geçirilir. Onları durulamak, nakliye sırasında oluşmuş olabilecek nişastalı tozu çıkarır. Pirinci fazla nişastasının durulanması, pirincin daha az yapışkan olmasını sağlayacaktır.

Kuru fasulye ve mercimek kullanmadan önce en azından durulanmış olmalıdır. Bazı kişiler, pişirmeden önce fasulyeyi suda ıslatır, böylece fasülye veya nohut daha hızlı pişer. Eğer siz de bu yöntemi uyguluyorsanız suyu birkaç saatte bir değiştirdiğinizden emin olun.

Kabuklu deniz ürünleri

İstiridye ve midye gibi kabuklu deniz canlıları genellikle kumla doldurulur. Pişirmeden önce bu tip deniz ürünlerini soğuk su altında yıkamak gerekir. Daha sonra bu ürünleri bunları bir tencereye veya kaba koyun ve üzerine soğuk su ekleyin. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika buzdolabında bekletin. Bu işlem kabuklu deniz hayvanlarının içindeki kumun kabın dibine çökmesini sağlar.

Yemeden önce yıkamamanız gereken gıdalar ise şunlardır:

Kümes hayvanları ve balık

Yakın zamana kadar, pişirmeden önce kümes hayvanlarını yıkanması gerektiği söyleniyordu. Fakat bu işlem mikropların yayılmasına sebep olur. Etin üzerindeki bakteriler durulama sırasında lavabonuzun etrafına ve hatta tüm mutfağınıza dağılabilir. Bunun yerine, fazladan nemi almak istiyorsanız etinizi kağıt havlu ile silin. Eti, gıda güvenliği için önerilen sıcaklıkta pişirdiğiniz sürece bakteri için endişelenmenize gerek yoktur.

Paketli yeşillikler

Birçok torbalanmış veya paketlenmiş yeşillik önceden yıkanmıştır. Bir ürün yemeye hazır olarak etiketlendiyse, tekrar yıkamak için zaman ayırmanız gerekmez.

Makarna
Makarnayı kaynatmadan önce kesinlikle yıkamayın. Çünkü bu şekilde makarnadaki nişastayı da yıkamış olursunuz. Makarnada nişasta olmazsa, sosunun az emilmesine neden olur.

Yumurta


Satın alınan yumurtalar, kartonlarına konulmadan önce özel bir yıkama işleminden geçerler. Yumurta kabuklarının dışını temizler, böylece tekrar yıkamak için endişelenmenize gerek yoktur. Şayet açıkta satılan yumurta alıyorsanız mutlaka yıkamanız gerekir.

Mantar

Yemek pişirmeden önce mantarları mutlaka temizlemelisiniz. Ancak hemen tüketmeyecekseniz eve getirdiğiniz mantarları yıkamak raf ömürlerini kısaltır. Mantarları yiyeceğiniz zaman yıkayıp temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir