Kilo vermeyi engelleyen hatalar


Birçok kişi için yaz mevsimin yaklaştığı bahar ayları, kışın alınan kiloları vermek için diyet yapma ve egzersize başlama dönemidir. Fakat bazen fazla kilolardan kurtulmak için uyguladığınız diyetlerin işe yaramadığını görürsünüz. Diyet yapmanıza rağmen hedeflediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız uyguladığınız diyeti gözden geçirmekte fayda var. Diyet yaparken kilo vermeyi engelleyen hatalar bu yazımızın konusu…

Kilo vermeyi engelleyen hatalar

Tek tip gıda maddesiyle beslenme

Sadece maden suyu içmek, karpuz veya greyfurt yemek bilimsel temeli olmayan diyetlerdir. Belki aç kaldığınız için kısa sürede kilo verirsiniz, ancak uzun dönemde yeterli beslenmediğiniz için başka hastalıklara yakalanma olasılığını artırırsınız. Bu şekilde kilo verenlerin hemen hepsi de kısa süre sonra verdiklerinden daha fazla kiloyu geri alır.

Yağsız ürünlerle zayıflamaya çalışmak

Sadece yağsız ürünler yiyerek zayıflayamazsınız. Bunların da kalorilerinin olduğunu unutmayın. Devamlı bu ürünlerle beslenmek de kilo almanıza yol açabilir. Önemli olan bir gün içinde aldığınız kalori miktarıdır. Yağsız bisküvi veya yağsız kek yiyeceğinize, dört beş badem veya ceviz yemek hem vücudunuz için daha faydalıdır hem de daha sizi daha uzun süre tok tutar.

Çok düşük kalorili diyetler

Günlük 800 kalorinin altındaki diyetler kalp atım bozuklukları, kanda potasyum düşüklüğü, halsizlik, bitkinlik, saç dökülmesi ve adet kesilmesi gibi problemlere sebep olabilir.

Çok düşük kalorili diyetler


Günlük 800 kalorinin altındaki diyetler kalp atım bozuklukları, kanda potasyum düşüklüğü, halsizlik, bitkinlik, saç dökülmesi ve adet kesilmesi gibi problemlere sebep olabilir.

Egzersize ara vermek

Kilo verdikten sonra yine eskisi gibi beslenmeye başlarsanız, kilolarınızı hızla geri alırsınız. Bu nedenle dengeli beslenmeye ve egzersize devam etmelisiniz.

Yemek yemeyerek zayıflamak

Bu yöntemle zayıflamak mümkün olabilir ama vücudunuzda birikmiş olan fazla yağ kitlesini veremezsiniz. Amacınız kilonuzun hafiflemesi değil, yağ kitlesinin kaybolması olmalı.

Naylon eşofman giymek veya hamamda/saunada terlemek

Bu metotlar terlemeye ve su atılmasına yarar. Yağ miktarında azlama olmaz. Kaybedilen su geri alınınca eski kiloya dönülür.

Diğer yanlışlar


Hızlı ve büyük lokmalar halinde yemek yemek, az çiğnemek ve çatalı kaşığı elden hiç bırakmamak, az su içmek; televizyon izlerken veya kitap, gazete okurken yemek yemek.