Evde zeytin ağacı nasıl yetiştirilir?


Sağlıklı beslenmeye verilen önemin gitgide artmasıyla tükettiğimiz gıdaların organik olmasına daha da özen gösteriyoruz. Organik beslenmenin bir yolu da kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirmekten geçiyor. Örneğin evinizde saksı içinde zeytin ağacı yetiştirmeniz mümkün. Böylece gönül rahatlığıyla sağlık için adeta şifa deposu sayılan taze zeytinlerinizi tüketebilirsiniz. Evde zeytin ağacı nasıl yetiştirilir bu yazımızın konusu…

Evde zeytin ağacı nasıl yetiştirilir?

Evde zeytin ağacı yetiştirmenin püf noktaları genel hatlarıyla şu şekildedir:

Evde yetiştireceğiniz zeytin ağacının bodur boyda olması gerekir. Zamanla serpilip boyu uzasa da zeytin ağacını ne zaman isterseniz budayabilirsiniz. Evde zeytin ağacı yetiştirirken budama işlemini ihmal etmeyin. 

Zeytin ağaçları, doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla zeytin ağacını evde en çok güneş alan yere konumlamanız gerekir. Hatta yaz aylarında balkona taşıyabilirsiniz. Evinizin güneye bakan bir bölümü varsa zeytin ağacı için için ideal olabilir. Zeytin ağacının günde yaklaşık altı saat ışık görmesi yeterlidir.


Zeytin ağacı genellikle kuru iklimlerde yetişir. Neme çok ihtiyacı yoktur fakat toprağının kurumamasına dikkat edin. Suya ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz zaman su verin. Kış aylarında daha az su verebilirsiniz.

-Bitkilerini iyi sulanmaya özen gösterebilirken, dikkate almadığınız bir şey, bitkilerinizin yeterli drenaj olup olmadığıdır. Zeytin ağaçlarının drenaj delikleri olan büyük bir kapta tutulması esastır ve bu tür bir bitki için kumlu bir saksı toprağı daha iyidir. Daha iyi drenaj için potanın altına çakıl taşlarını koyabilirsiniz. Ayrıca fazla suyun sızmasına izin vermek için potu yükseltilmiş olarak tutun. 

Zeytin ağaçları yılda iki kez gübrelenmelidir. Basit bir bitki tohum gübresi kullanabilirsiniz. Gübre ağacın baharda çiçek açmasına yardımcı olur.  Gübreleme işlemi ağacın daha fazla büyümesini ve daha çok zeytin vermesini sağlar.


Zeytin ağaçları, küçük böceklerin istilasına uğrayabilir. Sarı-kahverengi olan ve genellikle grup halinde bulunan bu böceklerden doğal sabunlu suyu yapraklarına sıkarak kurtulabilirsiniz. Evinizde size zararlı olabilecek bir ilaç kullanmayın.