Kan lekesi nasıl çıkar?


Kan lekesi, genellikle mutfaktaki ufak kazalar, erkeklerin tıraş olurken yüzlerini kesmeleri ya da çocukların dışarıda oynarken yaralanmaları sonucunda meydana gelir. Kan lekesi, çıkarması en güç lekelerden biridir. Kan lekesini kolayca çıkarmanın ilk koşulu, lekeye ıslakken müdahale etmektir. Kanın bir giysi veya kumaş üzerinde kuruması durumunda, kan lekesini kumaştan çıkarmanın bazı yöntemleri vardır. Kan lekesi nasıl çıkar bu yazımızın konusu…

Kan lekesi nasıl çıkar?

Her türlü leke çıkarma yönteminde olduğu gibi, kan lekesini çıkarmaya çalışmadan önce küçük ve görünmeyen bir nokta üzerinde deneme yapın. Bu uygulamayla giysinizin renginin veya kumaşının zarar görmeyeceğinden emin olun.

Kumaştaki kan miktarı fazlaysa öncelikle biraz ıslattığınız beyaz ve temiz bir bezi veya kağıt havluyu lekenin üstüne bastırın ve kanı emdirin. Kullandığınız suyun soğuk olmasına dikkat edin, çünkü sıcak su, kanın kumaşa iyice oturmasına neden olur.

Bez veya kağıt havluyu değiştirerek kanın tamamının emilmesini sağlayın. Bu işlem sırasında kan lekesinin dışından yoğun bulunduğu merkezine doğru çalışarak lekenin yayılmasını engelleyin. Ardından kan lekesi olan giysiyi soğuk suyun içine daldırın ve 10 dakika boyunca soğuk suyun içinde bekletin. Sürenin sonunda giysiyi sudan çıkararak kan lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin.


Kan lekesi çıkmadıysa, kumaşı yavaşça ve dikkatlice sürterek giysiyi soğuk suyun içinde çitileyin. Bu işlemin etkisini arttırmak için suya, ağartıcı ve deterjan ekleyerek işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Giysi kuruduğunda kan lekesinin belli olup olmadığını anlamak için havayla kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer kumaşı kurutucuya koyarsanız ve leke tamamen çıkmazsa, ısı nedeniyle kan lekesi iyice yerleşir, böylece lekenin çıkması imkansız hale gelir.


Çamaşır makinesinde giysiyi, genellikle soğuk veya ılık suyla yıkayın. Ayrıca deterjan gözüne leke çıkarıcı deterjanlardan ekleyebilirsiniz. Leke çıkarıcılar, kan lekesi gibi protein bazlı lekelerin çıkarılmasında çok etkilidir.