Altıncı hastalık (roseola) nedir?


Kış aylarında çocuklarda sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelen altıncı hastalık, genellikle hafif bir enfeksiyon olup 2 yaşına kadar olan çocukları etkiler. Çok yaygın bir hastalıktır; çocukların çoğu yuvaya başlama yaşı gelmeden altıncı hastalığı geçirmiş olurlar.

Altıncı hastalık (roseola) nedir?

Altıncı hastalığa uçuk (herpes) virüsünün iki bilinen türü neden olur. Bu hastalıkta birkaç gün süren ateşten sonra döküntü başlar. Roseola, genellikle ani ve yüksek ateşle başlar. Ateş 39,5 dereceden yüksektir. Bazı çocuklarda ateşten önce veya ateşle birlikte hafif boğaz ağrısı, burun akması ve öksürük görülür. Ateşin yanı sıra, çocuğunuzun boynundaki lenf düğümlerinde şişme de olabilir. Ateş 3-5 gün sürer.

Altıncı hastalık, genellikle ciddi bir hastalık değildir. Bebeğinizin başka bir sağlık sorunu yoksa kısa zamanda tamamen iyileşir. Dinlenerek, sıvı alımını artırarak ve eğer ateşten rahatsızsa ilaç alarak iyileşir.


Doktor ne zaman aranmalı?

Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve ateşi 38 derece veya daha yüksekse, doktorunu arayın. Doktor, ateşin daha ciddi sebeplerden kaynaklanma olasılığını kaldırmak için çocuğu muayene etmek isteyebilir. Ateş 7 günden fazla sürer, döküntüler de üç günden sonra azalmazsa doktoru arayın.

Diğer birçok viral hastalık gibi, altıncı hastalık da doğal seyrini izlemek durumundadır. Bebeğinize bol sıvı verip dinlenmesini sağlayın. Ilık bir sünger banyosu veya çocuğun başına serin bez koymak, ateşin verdiği rahatsızlığı azaltır. Ateş düşmeye başladıktan sonra, çocuk kendini daha iyi hisseder. Çocukların çoğu ateş başladıktan sonraki bir hafta içinde tamamen iyileşirler. Döküntüler de kısa zamanda kendiliğinden kaybolur.


Asetaminofen veya ibuprofen çocuğunuzun ateşini hafifletmeye yardımcı olabilir. Viral bir hastalığı olan bir çocuğa asla aspirin vermeyin, çünkü bu gibi durumlarda kullanımı karaciğer yetmezliğine ve ölüme neden olabilen Reye sendromu ile ilişkilendirilmiştir. Altıncı hastalık geçiren çocuğunuzun kullanması gereken ilaçları doktorunuza danışın. Hastalık sırasında çocuğun ateşi düşene kadar evde kalmasını ve başka çocuklardan uzak durmasını sağlayın.