Sararan beyaz eşyalar nasıl beyazlatılır?


Evlerimizdeki beyaz eşyaların zaman içerisinde sararması kaçınılmazdır. Kullanıma göre oranı değişebilen bu sararmanın nedeni kaplama materyalinin hava ile temasıdır. Sararmayı tetikleyen asıl etkenler ise beyaz eşyaların bulundukları ortamın nemi ve sıcaklığıdır. Sararan beyaz eşyalar nasıl beyazlatılır bu yazımızın konusu…

Sararan beyaz eşyalar nasıl beyazlatılır?

Beyaz eşyaların sararmasını engellemenin ya da en azından gecikmesini sağlamanın yolu düzenli olarak temizlemekten geçer.

Sararan beyaz eşyaları temizlemek için birkaç alternatif yöntem bulunmaktadır. Sizin için pratik olan yöntemi belirli aralıklar ile uygulayınız. Temizleme işlemine karar verirken öncelikli olarak sararmaya neden olan etkeni belirlemekte fayda vardır.
 

Ağartıcı deterjanlar

Sararan beyaz eşyaların beyazlaması için uygulayabileceğiniz en başarılı yöntemlerden biri ağartıcı içeren deterjan kullanmaktır. Eşyalardaki sarı lekelerin temizliğinde ağartıcı içeren deterjanlar oldukça etkili olabilmektedir.

Bu yöntemde ağartıcı deterjan döktüğünüz pamuklu bir bezle beyaz eşyanızı silin. Bir süre bekledikten sonra da durulayın. Bu işlemi ne kadar düzenli ve sık yaparsanız o kadar etkili olur.

Ağartıcı deterjanlar ile temizlik yaparken kullandığınız miktara dikkat edin. Fazla miktarda ağartıcı kullanmak beyaz eşyalarınızın yıpranmasına sebep olabilir.


Sirke

Sirke, parlatıcı ve ağartıcı özelliği olan doğal bir maddedir. Sirkenin zarar verici, aşındırıcı etkisi az olduğundan dolayı en güvenli uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesidir.

Bu yöntemi uygulamak için derin bir kap içerisine ılık su koyun ve
bir çay bardağı sirke koyun. Bu karışımı kullanarak pamuklu bir bezle sararan beyaz eşyalarınızı silebilirsiniz.

Bu işlemden sonra da mutlaka duru su ile beyaz eşyalarınızı silin ve ardından kurulayın. Kurulama işlemini her uygulamadan sonra atlamamaya özen gösterin.

Cif

Cif, evlerde özellikle mutfak ve banyolarda ev hanımlarının sıklıkla kullandığı bir temizlik malzemesidir. Cif kullanmak, özellikle yağ lekelerinden ve sigaradan dolayı sararmış beyaz eşyaları beyazlatmak için de etkili bir yöntemdir.


Cif ile temizlik yaparken kullandığınız bezin sert yapılı olmadığından emin olun. Sert yapılı bezler beyaz eşyalarda çizik oluşmasına sebep olabilir. Cif ile temizlik yaptıktan sonra beyaz eşyalarınızı ılık suyla ıslattığınız bir bezle durulamayı unutmayın.