Zeytinin fazla tuzu nasıl alınır?


Zeytin memleketi ülkemizin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin, içerdiği A, C, E vitaminlerine ek olarak protein, kalsiyum, klor, kükürt gibi mineraller sayesinde tam bir sağlık deposudur. Özellikle gelişme çağındaki çocukların günlük beslenme rutinlerinde mutlaka olmalıdır. Tuzla salamura yapılarak kahvaltılık hale getirilen zeytinin tüketimine vücuda fazla tuz almamak için dikkat etmek gerekir. Zeytini tuzdan arındırmanın bazı yolları vardır. Zeytinin fazla tuzu nasıl alınır bu yazımızın konusu…

Zeytinin fazla tuzu nasıl alınır?

Her evin mutfağında bulunan malzemeleri kullanarak bazı kolay yöntemlerle siyah zeytinin tuzundan kolayca kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri yazının devamında anlatıyoruz.

Suda bekletme

Siyah zeytinin tuzunu almak için akla gelen ilk yöntem çoğunlukla suda bekletmektir. Zeytinin tuzluluk oranına göre su içerisinde bekletme süresini artırabilirsiniz. Ayrıca eğer tuz miktarı fazla ise içerisinde beklettiğiniz suyu belli aralıklarla değiştirmelisiniz. Zeytinleri suyun içerisinde yeterince beklettikten sonra bir kaba alarak bol suyla yıkayın.

Sirkeli suda bekletme


Siyah zeytinlerin tuz miktarını azaltmanın diğer bir yöntemi de zeytinleri tüketmeden önce bir gece boyunca sirkeli suda bekletmektir. Bu pratik ve etkili yöntem sayesinde kısa sürede tuzdan kurtulabilirsiniz. Sadece bu yöntemde zeytinleri üzerine sinen sirke kokusundan arındırmak için bol su ile yıkamanız gerekir.

Patates ile suda bekletme

Patates tuz emici özelliğe sahip bir sebzedir. Bu sebeple tuzu fazla kaçan yemeklerin kurtarıcısı olarak sıklıkla kullanılır. Zeytinlerdeki fazla tuzdan kurtulmak için de patatesten faydalanılabilir.


Bu yönetmede zeytinleri derin bir kaba koyduktan sonra üzerine ılık su ilave edin. Daha sonra orta boy bir patatesin kabuğunu soyup dilimleyerek kabın içerisine koyun. Bir süre bu şekilde bekletin. Son olarak zeytinleri bol suda yıkadıktan sonra tüketebilirsiniz.