Halıdaki lekeler nasıl çıkar?


Halılarınızı düzenli olarak temizleseniz bile üzerine bir şey dökülmesi neticesinde yine kirlenirler. Özellikle çocuklu evlerde halıya bir şey dökülmesi yüksek bir olasılıktır. Böyle durumlarda hazır bir halı temizleyici almak yerine evdeki malzemelerle güçlü temizleyici yapabilirsiniz. Halıdaki lekeler nasıl çıkar bu yazımızın konusu…

Halıdaki lekeler nasıl çıkar?

Evde yapacağınız halı temizleyicisi için ihtiyacınız olan malzemeler küçük sprey şişesi, 1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı, 1 çorba kaşığı beyaz sirke, 1 fincan ılık su, 1 çay kaşığı kabartma tozu, temiz emici
bir havlu ve temiz bir sünger.

Halılarınızı temizlemeye geçmeden önce tüm malzemeleri toplayın. Sirke ve kabartma tozu karıştığında kabarır. Çünkü sirke bir asittir ve kabartma tozu bir temel oluşturduğundan, ikisi birlikte karıştığında karbondioksit oluştururlar ve bu da çok sayıda temizleme kabarcığı meydana getirir. 


Sıvı bulaşık deterjanını sirke ile birlikte püskürtme şişesine ekleyin ve ardından üzerine sıcak suyu ilave edin. Bir lavabo üzerinde çalışın. Son olarak sprey şişesine karbonatı ekleyin ve hızlı bir şekilde sprey şişesini kapatın. 


İlk olarak halının kirlenen bölümünü elektrikli süpürgeyle süpürün. sonra mutfak süngerinin sert yüzeyi ile halı üzerindeki lekeyi ovun. Kirli bölgeye halı temizleyicisini bolca püskürtün ve hafifçe ovun. Leke tamamen çıkıncaya kadar bu uygulamaya devam edin.