Bebeklerde kulak iltihabı


Kulak iltihabı (akut orta kulak iltihabı) bebeklerin doktora gitmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Kulak iltihabının nedeni, orta kulağı (kulak zarının arkasındaki, içinde kulağın küçük, titreşen kemiklerinin olduğu hava dolu bölge) etkileyen bir bakteri veya virüstür. Bebeklerde kulak iltihabı yetişkinlerden daha fazla görülen bir rahatsızlıktır.

Bebeklerde kulak iltihabı

Kulak iltihabı daha çok soğuk algınlığı ve diğer solunum enfeksiyonlarından sonra meydana gelir. Bu tür hastalıklar iltihap ve orta kulakta sıvı toplanması için zemin hazırlar.

Kulak iltihapları çoğulukla kendiliğinden geçer ama küçük bebekler ve şiddetli vakalar için doktorunuz antibiyotik tavsiye edebilir.

Kulak iltihabı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde kulak iltihabı daha çok solunum enfeksiyonlarından sonra meydana gelir. İşaret ve belirtileri arasında şunları sayabiliriz:

 • Kulak ağrısı (özellikle yatarken)
 • Uykuya dalma güçlüğü
 • Olağan dışı ağlama ve huysuzluk
 • Sesleri duyma ve cevap verme güçlüğü
 • Kulak akıntısı
 • İştah kaybı
 • Kulağını çekiştirme

Ne kadar ciddi?

Kulak iltihabının belirtileri ilk bir iki gün içinde iyiye doğru gider ve enfeksiyonların çoğu, tedaviye gerek kalmadan, bir iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Kronik kulak iltihabı ile ilişkilendirilen kulakta sürekli sıvı birikmesi, inatçı veya sık tekrarlayan enfeksiyonlar gibi uzun zamana yayılan sorunlar, işitme sorunu ve benzeri ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Kulak iltihabı olduğunda (özellikle de sık tekrarlıyorsa) doktora başvurmak önemlidir.


Ne zaman aramalı?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla temasa geçin:

 • Belirtileri bir günden uzun sürerse
 • Kulak ağrısı şiddetliyse
 • Soğuk algınlığı veya başka bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası bebek uykusuz ve asabiyse
 • Kulağından sıvı, kanlı akıntı veya irin geldiğini fark ederseniz

Kulak iltihabı geçiren bebeklere antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktor, daha büyük çocuklara antibiyotik vermeden önce iltihabın kendiliğinden geçip geçmeyeceğini görmek için beklemeyi tercih edebilir. Doktorunuz, bebeğin kulak ağrısını geçirmek için uyuşturucu damla ve bebeklere verilen ağrı kesicilerden birini tavsiye edebilir.

Kulak tüpü

Kulak tüpü adı verilen ve orta kulağı havalandırmak ve fazla sıvı birikimini önlemek için ameliyatla takılan küçük tüpler, genellikle işitme sorunlarının yanı sıra sık sık kulak iltihabı geçiren ve kulak zarının arkasında sürekli sıvı biriken çocuklara takılır.


Kulak iltihabında yapılması gerekenler

Hasta olan kulağa ılık ve nemli bir bez koymak ağrıyı azaltabilir. Doktorunuz uyuşturucu damla ve bebeklere verilen ağrı kesicilerden birini tavsiye ederse, ilacı doktorun talimatına harfiyen uyarak kullanın. Damlayı uygularken, şişeyi önce ılık suyla ılıtın, sonra da kulağı yukarıya gelecek şekilde yan yatan bebeğinizin kulağına tevsiye edilen dozda damla damlatın.


Bebeğinizin kulak iltihabına yakalanma riskini azaltmak için, ellerinizi sık sık yıkamak, tabak çanağını ayırmak ve hasta kişilerden uzak durmak gibi bilinen enfeksiyon önleme çarelerine başvurun. Sigara dumanlı ortamlar da sık tekrarlayan kulak iltihaplarına deden olabilir. Ayrıca, bebeğinizi biberonla beslerken dik turun ki orta kulakla boğaz arasındaki geçiş (östaki borusu) tıkanmasın.