Reçelin şekerlenmemesi için ne yapmalı?


Farklı birçok meyveden yapılabilen reçel, özellikle tatlı severler için kahvaltıların vazgeçilmezidir. Uzun süre saklanan reçelin şekerlenmemesi için ne yapmalı bilmek gerekir. Reçel yapımında işin sırrı şeker ve meyve oranını iyi ayarlamaktır. Doğru miktarda şeker eklenmeyen reçellerin kıvamı tutmaz, ayrıca bir süre sonra reçel küflenmeye veya şekerlenmeye başlar. Şekerlenme reçelin yanı sıra bal, pekmez gibi tatlı yiyeceklerde de görülür. Bu tarz gıdaların uzun süre dayanmasını istiyorsanız, saklama koşullarına da özen göstermelisiniz.

Reçelin şekerlenmemesi için ne yapmalı?

Bal ve reçellerin şekerlenmesine neden olan etkenlerden biri buzdolabında muhafaza edilmeleridir. Buzdolabına konulan bel ve reçel donmaya başlar. Bu da bir süre sonra şekerlenmeye yol açabilir. Reçel saklarken soğuk, karanlık yerlerden uzak tutulmalı, açık ve serin ortamlar tercih edilmelidir. Reçeller cam kavanozlarda muhafaza edilmeli fakat aynı zamanda güneş ışığından korunmalıdır.

Reçel saklamanın en iyi yolu, güneş görmeyen kiler benzeri alanları veya erzak dolaplarını tercih etmektir. Reçelin şekerlenmesi saklama koşullarının yanında yapımıyla da ilgilidir.

Reçel yapımında şekerlenmeyi önleyecek püf noktaları


Reçel yapımında kullanılan su çok önemlidir. Suyun miktarı iyi ayarlanmalı, çok sulu olmamasına dikkat edilmelidir. Kıvamında olan bir reçel kolay kolay şekerlenmemektedir. Reçelin suyunun yeterli olduğunu anlamak için pişirme aşamasında çok su koyulmamalı, kaynamaya başladıktan sonra bir miktar reçel bir tabağa damlatılmalıdır. Damlatılan reçelin şekli bozulmazsa kıvamı tutmuştur, daha fazla su eklemenize gerek yoktur.

Bir diğer püf noktası için yapmanız gereken reçeli ocaktan aldıktan sonra kavanozlara doldurmak. Kavanozların kapaklarını kapatmayın, ancak soğuduktan sonra hava almasını önleyecek şekilde kapaklarını sıkıca kapatın.


Şekerlenen bir reçeli, eski haline getirmenin de bazı yolları vardır. Kaynamış suyun içine şekerlenmiş reçel kavanozunu yerleştirin, bir süre bekletin. Su kısık ateşte durmalıdır. Reçel çözündükten sonra kavanozu suyun içerisinden çıkarabilirsiniz. Artık reçeliniz ilk kıvamına dönmüştür. Bunun yanı sıra buzdolabında durmaktan dolayı donarak şekerlenmiş reçeller, bir gün boyunca uygun koşullarda açıkta tutulduğu takdirde eski hallerine geri dönerler.