Damlatan musluk nasıl tamir edilir?


Musluklar, zaman içerisinde eskidikleri için damlatmaya başlayabilirler. Damlatan muslukların su israfına sebep olmalarının yanında su faturasını da artırdıkları için mutlaka tamir edilmeleri gerekir. Zamanınız yoksa tamirci çağırmaya gerek kalmadan damlatan musluğunuzu kendiniz tamir edebilirsiniz. Damlatan musluk nasıl tamir edilir bu yazımızın konusu…

Damlatan musluk nasıl tamir edilir?

Muslukların damlatmaya başlamalarının sebebi, bataryaların içinde suyun akışını kontrol eden contaların zamanla aşınmasıdır. Damlatan musluğu tamir etmeden önce ilk yapmanız gereken, su akışını kesmek için ana vanayı kapatmaktır. Daha sonra musluğu açın ki böylece borularda kalan su boşalsın. 

Tamire bir tornavida yardımıyla musluk kapağını çıkartarak başlayın. Kapağı fazla kuvvet gerektirmeden kendinize doğru çektiğinizde açılacaktır.


Diğer aşamaya geçtiğinizde salmastra adı verilen sarı pirinç parçayı çıkarmanız gerekiyor. Bunun için 17 numara bir anahtara ihtiyacınız olacaktır. Anahtarı döndürüp parçayı çıkardığınızda contayı göreceksiniz. 

Tornavida yardımıyla contayı yerinden çıkartıp yerine yeni contayı yerleştirebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken aynı işlemleri tersten uygulamak. Böylece musluğu ilk haline getirmiş ve tamiratı tamamlamış olursunuz.


Musluğu tamir etmek için elinizde gerekli araçlar yoksa en azından damlayan suyun sesinden kurtulabilmeniz için de basit bir çözüm bulunmaktadır. Bunun için musluğa bir ip bağlayın ve ipi lavabo giderine kadar uzatın. İp sayesinden musluktan gelen su damlamadan ipten gidere doğru akacaktır.