Gebelik testi ne zaman yapılmalı?


Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin heyecan ve umutla beklediği sonucu öğrenmenin  en kolay yolu idrar ile yapılan gebelik testidir. Gebelik testinin en doğru sonucu verdiği zamanda yapılması gerekir. Gebelik testi ne zaman yapılmalı bu yazımızın konusu…

Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Gebelik, erkek ile kadının birleşiminden sonra erkeğin sperminin kadının yumurtasını döllemesi ile başlar. Yaklaşık dokuz ay boyunca devam eder. Kadının olgunlaşarak yumurtalığından atılan yumurta en fazla 24 saat canlı kalabilir. Vajinadan geçip rahme ulaşan spermler ise rahimde iki veya üç gün canlı kalabilir. Bu süre içinde spermlerden biri yumurta içerisine girmeyi başararak onu döllerse gebelik başlamış olur. Gebeliğin başlamasıyla birlikte kadının vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bunların en başında, döllenmeden sonraki ilk yedi ile ondört gün içinde kandaki beta hCG hormonun yükselmesi yer alır. Bu durum da kadının gebe olduğunu öğrenmesi için bazı testler yapması gerekir.

İdrar ile gebelik testi

Kimilerinin heyecan ve umutla, kimilerinin ise korku ile beklediği sonucu öğrenmenin en kolay yolu idrar ile yapılan gebelik testidir. Kısa sürede sonuç vermesi, pratik ve aynı zamanda uygun fiyatlı olması bu tip testlerin en çok tercih edilme nedenleri arasındadır.


Beta hCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi bir ile üç gün arasında olur. Yani döllenmeden sonraki 12. ya da 14. günlerde belli olur. Bu dönem de reglinin birkaç gün gecikmesine denk gelir. Düzenli adet gören bir kadının regl günü geçtikten beş gün sonra yapacağı idrar ile hamilelik testi genelde doğruya yakın sonuç verir. Testin doğruluk oranını arttırmak için ise testi talimatlara uygun bir şekilde uygulamamız gerekir. Bu şekilde test sonucunun güvenilirliği de artar.

Regl tarihinden beş gün sonra idrar ile yapılan gebelik testi pozitif çıktığında, yanlış olma ihtimali çok düşüktür. Fakat gebelik testi sonucu negatif çıktıysa ve hala regl görülmediyse kan testi ile gebeliğin olup olmadığına baktırılmalıdır. Çünkü bu durum gebelik harici başka nedenlerden de kaynaklanabilir.


İdrar ile hamilelik testlerini uygulamak için: İdrarınızı ufak bir kaba koyarak paketin içinden çıkan küçük pompa ile içine bir iki damla kadar çekin. Daha sonra gebelik testini uygulayacağınız aparatın ucundaki daire içine bir damla idrarınızı damlatın ve yaklaşık 15 – 20 dakika bekleyin. İdrarı çok damlattığınız zaman test bozulur ve az damlattığınızda da doğru sonuç vermeyebilir. Eğer sonuç çift çizgi çıkarsa gebelik var demektir. Tek çizgi çıkarsa gebelik yok anlamına gelir. Sonuç boşsa test bozulmuştur ve tekrar denemeniz gerekir.