Araba koltuğu nasıl seçilir?


Bebeğiniz doğduğu andan itibaren onunla ne zaman arabaya binerseniz binin, onu mutlaka araba koltuğuna oturtmalısınız. Bebeğinizin araba koltuğunda oturması hem yasal bir zorunluluktur hem de bebeğin güvenliği için gereklidir. Bu sebeple bebeğinizin doğumundan önce bir araba koltuğu edinmeniz gerekir. Bu yazımızda araba koltuğu nasıl seçilir konusunu ele alıyoruz.

Araba koltuğu nasıl seçilir?

Bebeğinizi arabadayken kucağınıza oturtmanız, bir kaza durumunda ağır yaralanmalara neden olabilir. Dolayısıyla bebeğiniz için en uygun araba koltuğunu seçin ve onu güvenli bir şekilde kullanın.

Bebeğiniz için bir araba koltuğu edinmek için en uygun zaman gebelik döneminizdir. Böylece koltuğu arabanıza takmış ve bebeğinizi hastaneden eve getirmeye hazır hale gelmiş olursunuz. Araba koltuğu seçerken birçok alternatifle karşılaşırsınız. En iyilerinin pahalı modeller olduğunu düşünmeyin. Bebeğinizin güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlayan ve ailenizin ihtiyaçlarına cevap veren modellere yönelin. İlk önce sadece küçük bebekler için tasarlanmış bir model mi,ayarlanabilir araba koltuğu istediğinize karar verin. Satın alacağınız mağazaya, koltuğu satın almadan önce denemenizin mümkün olup olmadığını sorun.

Eğer iki arabanız varsa, iki araba koltuğu almak isteyebilirsiniz. ya da sadece küçük bebekler için olan bir koltuk alacaksınız, iki taban almanız da yeterlidir. Ama tek araba koltuğunuz varsa, koltuk her zaman bebeğinizi bindirdiğiniz arabaya taşınmalıdır.

Küçük bebekler için koltuklar

Sadece küçük bebekler için tasarlanmış koltuklar, modeline göre 10 ila 15 kilo arasındaki bebekler için uygundur.Bu tip koltukların üç ve 5 kayışlı modelleri vardır ve sadece arabanın arkasını görecek pozisyonda kullanılabilir. Bu koltuklar, bir manivela kolu yardımıyla, tabanından sökülüp takılabilir. Böylece bebeğinizi evdeyken koltuğa bağlayıp arabaya getirebilir ve koltuğu tabana oturtabilirsiniz. Bu koltukları tabanı olmadan da kullanabilirsiniz. Bu da işinizi biraz daha kolaylaştırır. Puset tabanına oturtulabilen bazı modelleri de vardır. Bebeğinizin kilosu bu tip koltukların öngördüğü azami ağırlığa eriştiğinde, ayarlanabilir bir koltuk almanız gerekir.


Ayarlanabilir koltuklar

How To Install Baby Car Seats

İşe hem öne hem de arkaya dönük pozisyonda kullanılabilen ve genellikle sadece küçük bebekler için olan koltuklara nazaran daha yüksek bir ağırlık ve boy limiti olan ayarlanabilir bir koltukla başlayabilirsiniz. Bu tip koltuklar genellikle arabaya kayışlarla beş noktadan bağlanır ve gerektiğinde bebeğin başının etrafını sarabilecek dolgulu bir baş koruyucusu vardır. Bebeğiniz 2 yaşına gelip arkaya dönük pozisyon için belirtilen boy ve kilo limitine eriştiğinde, koltuğu yüzü ön tarafa dönük pozisyona getirebilirsiniz.

Ne tip bir araba koltuğu istediğinize karar verdikten sonra, arabanıza uyan bir model seçin. Çocuğunuz ağzındakileri tükürebilir, kusabilir veya yemek dökebilir diye temizliği kolay malzemeden yapılmış bir modele yönelin. Ne tür bir model seçerseniz seçin, güvenlik standartlarına uygun olmasına dikkat edin.

Kullanılmış araba koltukları


Eğer kullanılmış bir araba koltuğu almayı düşünüyorsanız, koltuğun güvenli olduğundan emin olun. Şunlara dikkat edin:

  • Kullanma talimatının ve üretildiği tarihi ve model numarasını gösteren bir etiketin bulunması,
  • 6 yaşından eski olmaması,
  • Gözle görülür bir hasarı ya da eksik bir parçası olmaması,
  • Orta şiddete veya büyük bir kaza geçirmemiş olması.