Düz bir karın için nasıl beslenmeli?


Düz bir karına sahip olmak genetik faktörler veya ilerleyen yaş sebebiyle hem erkek hem de kadınlar için hiç de kolay değildir. Özellikle yoğun iş hayatı beslenme düzeninizi olumsuz etkileyebilmekte bu da işleri daha da zorlaştırmaktadır. Yine de biraz hareketle ve beslenme düzeninize dikkat ederek düz bir karına sahip olabilirsiniz. Yazımızda düz bir karın için nasıl beslenmeli konusunu ele alıyoruz.

Düz bir karın için nasıl beslenmeli?

Süt ürünlerinini sınırlı tüketin

Süt ürünleri ne kadar faydalı olursa olsun karın bölgesinde şişkinlik yapar.
Ayrıca çok fazla sütlü gıda tüketimi gaz problemlerine sebep olur. Dolayısıyla düz bir karına sahip olmak için süt ve süt ürünlerini sınırlı tüketmek gerekir. Süt ürünleri arasında yoğurt her gün korkmadan tüketebileceğiniz bir gıdadır.

İşlenmiş gıda, şeker ve alkolden uzak durun

Düz bir karına sahip olmak bazı fedakarlıkları beraberinde getiriyor. Bunun için belirli bir yaşam tarzına ve beslenme kurallarına uymanız gerekir. Başta paketli besinler, şeker ve şekerli gıdalar, ayrıca alkol de hayatınızdan çıkarmanız gerekenler arasında geliyor. Çünkü bu gıdalar karın bölgenizde yağlanmaya sebep olur.

Tuz tüketimine dikkat edin

Tuz, kilo alımında ve kadınlarda selülit oluşumunda büyük role sahiptir. Çünkü tuz, vücudunuzda su tutar ve doğal sindirimi önler. Öyleyse, kendinize bir iyilik yapın ve tuz tüketimini en aza indirin.


Baharatlı yiyecekleri hayatınızdan çıkarın

Mide genellikle baharatlı ürünleri sindirmeye çalışırken çok tahriş olur; o nedenle maalesef ne kadar sevseniz de onlardan uzak durmalısınız. Baharatlar sindirim sistemi için sorunlara neden olabilir ve mideye doğrudan depolanabilir. Bu, özellikle sıcak baharatlar için geçerlidir.

Karbonhidrat alımını azaltın

Karbonhidratlar, ek yağlar oluşturarak ve şişkin hissetmenizi sağlayarak karın zayıflama sürecinde pek de yardımcınız sayılmazlar. Makarna, ekmek, tatlı gibi gıdaların tüketimini azaltmalısınız. Bunların yerine protein bazlı yiyecekleri tercih ederseniz, sonucu kısa sürede göreceksiniz.

Meyve yemeyi atlamayın


Meyveler vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Şekerli oldukları için yememezlik etmeyin. Düz bir karın için yapmanız gereken yediğiniz meyve türlerine dikkat etmektir.