Toz temizleyici sprey yapımı


Toz almak en nankör temizlik işlerden biridir, çünkü tozunu aldığınız bir yerin ertesi gün bile yine tozlandığını görürsünüz. Dolayısıyla neredeyse her gün tozların alınması gerekir. Özellikle de yaz aylarında pencereler açıldığı için evlerimizdeki mobilyalar sürekli tozlanır. Bu yazımızda yüzeylerdeki tozları kolayca temizlemek ve mobilyalarınızı parlatmak için evde yapabileceğiniz toz temizleyici sprey yapımını anlatıyoruz.

Toz temizleyici sprey yapımı

Toz temizleyici sprey için gerekli malzemeler 3 su bardağı su, 1/2 çay kaşığı organik sıvı sabun, 1 su bardağı sirke, 1/2 çay kaşığı zeytinyağı, ve isteğe göre 10-20 uçucu yağ damlaları.

Yapımı için büyük bir sprey şişede su, sabun ve sirkeyi karıştırın. Sirke ve sabunun birlikteliği kuvvetli bir temizleyici meydana getirir. Ayrıca mobilya gibi hassas eşyalarınıza zarar vermeden tozların alınmasını sağlar. Bu yüzden hazırladığınız bu karışımı her türlü yüzeyde rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Eğer hazırladığınız karışımın güzel kokmasını istiyorsanız, o zaman içine en sevdiğiniz uçucu yağdan 10-20 damla koyun ve yarım çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Zeytinyağı tozları toplamaya yardımcı olurken, özellikle ahşap zeminlerin beslenmesine ve parlamasına da yardımcı olur.


Sprey şişe içinde hazırladığınız karışımı yüzeylere püskürtebilir veya bir bez veya pamuk üzerine dökerek toz alma işlemini yapabilirsiniz. Su ile yağın karışmayacağını unutmayın. Bu yüzden sprey şişeyi kullanmadan önce mutlaka sallayın.