Çamaşırları beyazlatmak için ne yapmalı?


Çamaşır yıkamak söz konusu olduğunda en zorlandığımız beyaz çamaşırların temizlenmesidir. Çünkü çamaşırların beyazlığını korumak ve zor lekeleri beyaz çamaşırlardan çıkarmak kolay değildir. Fakat bildiğiniz üzere çareler tükenmez. Çamaşırlarınızın beyaz rengini uzun süre korumak ve lekelerden kolayca kurtulmak için bazı basit yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Çamaşırları beyazlatmak için ne yapmalı sorusunun cevabı yazımızda…

Çamaşırları beyazlatmak için ne yapmalı?

Mükemmel beyazlığı zahmetsizce yakalamanızı sağlayacak veya pahalı ürünler kullanmadan korumaya yardımcı olacak püf noktalarını aşağıda sıralıyoruz.

Sıvı bulaşık sabunu, hidrojen peroksit ve karbonat
Özellikle beyaz gömleklerin yakaları bir süre sora sararır. Bunun gibi çamaşırın bir bölümünü temizlemek istiyorsanız, bulaşık sabunu, hidrojen peroksit ve kabartma tozunu (4, 2, 1 oranında) karıştırın ve ağartmak istediğiniz alanlara bir fırça ile uygulayın. Karışımı tüm beyaz çamaşırlar için kullanmak istiyorsanız, karışımı 2 litre suya ekleyin ve çamaşırları bu suda birkaç saat bekletin. Sonra normal yıkama yapın.

Amonyak
Amonyak, özellikle kan lekesi gibi zor lekeleri çıkarmada oldukça başarılıdır. Tabii bu uygulama sırasında kauçuk eldiven giymeyi ve maddeyi kullandıktan sonra odayı havalandırmayı unutmayın. Tüm çamaşırlarda kullanmak için, 4 amonyak damlası, bir yemek kaşığı hidrojen peroksit ve 2 litre suyu karıştırın. Çamaşırları bu karışımda birkaç saat bırakın ve sonra deterjan kullanarak yıkayın. 

Çakmak gazı
Beyaz bir çamaşırdan yağ lekesini çıkarmak isterseniz, çakmak gazı işinize yarayabilir. Lekenin üzerine bir miktar çakmak gazı dökün. Lekenin dağılmaması için, çakmak gazı dökmeden önce çamaşırın lekeli alanının altına bir bez koyun. Gaz buharlaşıncaya kadar bekleyin. Leke kaybolana kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Ardından çamaşırınızı her zamanki gibi yıkayın. Çakmak gazı yanıcı bir madde olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.

Aspirin
Beyaz çamaşırlardaki ter lekesi gibi sarı lekeleri çıkarmak için çamaşır makinesine 3-4 aspirin koyun. Bunun yerine aspirinlere biraz su ekleyip eriterek lekeli alanın üzerine de dökebilirsiniz. Ardından birkaç saat bekleyin ve sonra normal yıkama yapın. 


Beyaz ekmek
Ruj gibi lekeleri çıkarmak için bir parça beyaz ekmek içi alın ve top haline getirin. Lekenin üzerinde ekmek toplarını gezdirin. Leke yok olana kadar tekrarlayın ve sonra normal yıkama yapın. 

Cam temizleyici
Mürekkep lekesi lekeleri çıkarmak için cam temizleyici kullanabilirsiniz. Bu işlem öncesinde kumaşın geri kalanının ıslanmasını önlemek için lekeli alanın altına bir peçete koyun. Lekenin üzerine cam temizleyici püskürtün ve 5 dakika bekletin. Sonra çamaşırı her zamanki gibi yıkayın.

Borik asit
Borik asit, sarı ter lekelerinde kullanılabilir. Bir yemek kaşığı borik asiti su ile karıştırın ve lekelere uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve sonra her zamanki gibi yıkayın. Bunun yerine çamaşır makinenizin deterjan bölümüne deterjana ek olarak bir yemek kaşığı borik asit ekleyebilir ve tüm beyaz çamaşırları temizlemek için kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi çok sık uygulamayın. 

Tebeşir
Yağlı bir lekeyi çıkarmak için faydalanabileceğiniz bu yöntemde, yıkamadan önce tebeşir ile lekeleri ovun. Tebeşir, lekeleri daha kolay çıkarması için mükemmel derecede emici özelliğe sahiptir.


Bulaşık makinesi deterjanı
Kıyafetlerin yeni gibi görünmesini sağlayan bu yöntem için çamaşır makinesi deterjanı ile bulaşık makinesi deterjanını eşit ölçülerde karıştırın. Bu karışımı çamaşır makinesinin deterjan bölümüne koyun ve çamaşırlarınızı her zamanki gibi yıkayın.