Organik yumurta nasıl anlaşılır?


Kahvaltıların vazgeçilmezi; birçok yemeğin, özellikle tatlıların ve hamur işlerinin başlıca öğesi olan yumurta, günlük tükettiğimiz en temel gıdaların arasındadır. Çok daha besleyici ve sağlığa faydalı olduğu için yumurtanın organik olması çok önemlidir. Yumurtanın organikliği yetiştirilme ve beslenme şartlarıyla ilgilidir. Organik yumurta nasıl anlaşılır bu yazımızın konusu.

Organik yumurta nasıl anlaşılır?

İyi kolesterolü yükseltmesiyle bilinen yumurta, besleyici bir yapıya sahip olması nedeniyle göz sağlığını korur ve demir seviyesini artırır. Ayrıca tok tutar, bu yüzden diyet listelerinin vazgeçilmezlerindendir. Buna ek olarak beyin sağlığına olumlu etki eder ve bayanların maruz kaldığı meme kanserini önlemeye engel olur. Yumurtanın organik olması çok önemlidir. Organik olmayan yumurtanın nasıl anlaşılacağını ve organik yumurta analizinin nasıl yapılacağını detaylarıyla anlatıyoruz.

– Organik yumurtanın sarı kısmı yapay yemle beslenen tavuk yumurtalarına göre daha küçük ebata sahiptir.

– Organik olup olmadığını anlamak için parlak ve tertemiz görünen yumurtalara güvenmek yerine pazardan veya marketten satın alacağınız yumurtaların üzerinde organik sertifikasının yazılı olup olmadığına dikkat ediniz.


– Organik yumurtaların boyları eşit olmaz. Tavuklar organik yemle beslendikleri için yumurtaların boyları da birbirinden farklı olabilir.

– Organik yumurtanın iç kısmı koyu sarı renkte olmalıdır. İç kısmı kırmızı renkte olan yumurtaları kesinlikleE almayınız.

– Yumurtanın rengi tavuğun rengi ile alakalı olduğu için organik yumurtaya özel bir renk gözetilmemelidir. Dolayısıyla organik yumurta beyaz ve kahverengi olabilir.