Bebeklerde diş çıkarma


Bebeğinizin süt dişleri gebelik sırasında oluşur. Bu dişler çıkınca, bebeğiniz birkaç yıl sonra onların yerini alacak olan kalıcı dişleri oluşturmaya başlar. Diş çıkarmanın en tipik belirtisi salya akıtmadır. Ancak ilk diş salya akıtma başladıktan iki ay kadar sonra patlayabilir. Diş çıkarma bazı bebeklerde ağrıya ve rahatsızlığa sebep olabilir. Diş etlerinin şiştiğini ve sert cisimleri çiğneme arzusu olduğunu da fark edebilirsiniz. Bu yazımızda bebeklerde diş çıkarma dönemi hakkında merak edilenleri derledik.

Bebeklerde diş çıkarma

Bebeğiniz ilk dişini 6 aylıkken de çıkarabilir, çok daha sonra da. Her zaman olmasa da çoğu zaman alttaki iki diş çıkar. Bu ikisi çıktıktan sonra üstte de bir diş çıkabilir. Bebeğiniz üstteki dörtlüyü alttaki dörtlüden önce tamamlayabilir.

Ana babaların çoğu diş çıkarmanın ateş ve ishal yaptığına inanırlar ama araştırmalar bu görüşü yalanlamaktadır. Diş çıkarma ağızda ve diş etlerinde bazı işaret belirtilere sebep olabilir ama vücudun diğer bölgelerini etkilemez.

Bebeklerde diş bakımı

Diş çıkarma bir bebeğin gelişiminin bir parçası olan normal ve sağlıklı bir süreçtir ama nerede diş varsa, orada diş çürümesi de vardır. Bebeğinizin ilk dişleri çıktığında, küçük ve yumuşak kıllı bir fırça ve suyla fırçalayın veya bezle silin. Parmağa oturan yumuşak bir parmak fırçası da kullanabilirsiniz. Çocuğunuz tükürmeyi öğrenene, yani 2 yaşına gelene kadar diş macunu kullanmaya gerek yoktur.

Bebeğiniz diş çıkarırken yapabilecekleriniz

Bazen bebeğinizin dişini görene kadar bebeğinizin diş çıkardığını anlamazsınız. Ama diş çıkarma bebeğinizde rahatsızlığa neden oluyorsa:

Bebeğin dişlerini ovun


Temiz bir parmak, nemli bir gazlı bez veya ıslak bir bezle bebeğin diş etlerini ovun. Basınç bebeğiniz rahatsızlık hissini azaltabilir.

Eline çiğneyebileceği bir şey verin

Örneğin eline diş halkası vermeyi deneyin. Bazı diş halkaları sert lastikten, bazıları da içinde sıvı olan plastikten yapılmıştır. İçinde sıvı olan halkaların bebeğin çiğneme hareketinin baskısı yüzünden parçalanabileceğini unutmayın. Emzik de işe yarayabilir. Biberon işe yarıyorsa, içine su koyup verin. Mama, süt ve meyve suyundaki şekerle uzun süre temas etmek diş çürüğüne yol açabilir.

Serin tutun


Soğuk bir bez veya soğutulmuş bir diş halkası bebeği rahatlatabilir. Bebeğin eline donmuş bir şey verirken dikkat edin. Aşırı soğukla temas etmek, diş etlerini acıtabilir. Bebeğiniz katı gıdaya geçtiyse, elma püresi ve yoğurt gibi soğuk şeyler verebilirsiniz.