Ev yapımı antibakteriyel sıvı sabun tarifi


Günümüzde kimyasal içermeyen doğal temizlik ürünleri en başta sağlıklı ayrıca ucuz olduğu için çokça tercih ediliyor. Yapımları da gayet kolay olan bu temizlik ürünlerini evde yapmak giderek daha yaygınlaşmaya başladı. Bu yazımızda ev yapımı antibakteriyel sıvı sabun tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Ev yapımı antibakteriyel sıvı sabun tarifi

Ev yapımı antibakteriyel sıvı sabunun ana maddesi thieves yağıdır. Bu yağ doğal bir antibiyotik, dezenfektandır. Kara vebanın çok sayıda insanın ölümüne yol açtığı Avrupa’da, thieves yağını oluşturan tarçın, okaliptüs, limon, biberiye ve karanfil yağları karışımı, vebaya karşı korunmak için vücutları ovmak için kullanılırmış. 

Thieves yağını bulmanız zor olabileceği için, bu yağı nasıl hazırlayabileceğinize dair aşağıda birkaç tarif paylaşıyoruz.

Thieves yağı nasıl hazırlanır?

Thieves yağını, aşağıda paylaştığımız farklı üç tariften birini seçtikten sonra belirtilen yağları birleştirip karıştırarak elde edebilirsiniz.

Tarif 1

40 damla karanfil uçucu yağı, 35 damla limon uçucu yağı, 20 damla tarçın uçucu yağı, 15 damla okaliptüs uçucu yağı, 10 damla biberiye uçucu yağı.

Tarif 2


200 damla karanfil yağı, 175 damla limon yağı, 100 damla tarçın yağı, 75 damla okaliptüs yağı, 50 damla biberiye yağı.

Tarif 3

1 yemek kaşığı karanfil yağı, 1 yemek kaşığı limon yağı, ½ çay kaşığı tarçın yağı, 2 çay kaşığı okaliptüs yağı, 2 çay kaşığı biberiye yağı.

Antibakteriyel sıvı el sabunu nasıl yapılır?

Antibakteriyel sıvı el sabunu yapmak için gerekli malzemeler ¾ bardak su, ¼ bardak sıvı kastil sabunu, 5 damla thieves yağı ve sıvı sabun şişesi.

Suyu ve sabunu birleştirin ve karıştırın. Ardından sıvı sabun şişesine koyun ve karışıma thieves yağından 5 damla ekleyin. Hafifçe şişeyi çalkalayın. Sabununuz kullanıma hazır. 

Thieves yağı, hastalıkların yayıldığı sonbahar ve kış aylarında kullanması için harika bir sabundur.


Antibakteriyel el temizleyicisi çocuğunuzun sırt çantası içine koyabilirsiniz. Çocuğunuz okulda, yemekten önce, tuvalete gittikten sonra bu jelleri kullanabilir.