Ateşlenen bebeğe ne yapmalı?


Hastalıklar, genellikle yaşamın ilk yıllarında daha sık görülür. Çünkü yeni doğan bebeğiniz küçüktür ve hala birçok açıdan gelişmektedir. Bebeğiniz olgunlaştıkça ve bağışıklık sistemi güçlenip çevreye uyum sağladıkça, hastalıklar daha seyrek görülecektir. Hastalanan bebeklerde görülen belirtilerden en yaygını ateştir. Bu yazımızda ateşlenen bebeğe ne yapmalı sorusunu ele alıyoruz.

Ateşlenen bebeğe ne yapmalı?

Kızınızı veya oğlunuzu daha iyi tanıdıkça çocuğunuzun rahatsızlığının önemsiz ya da tıbbi yardım gerektiren bir hastalık olup olmadığını anlarsınız. Çocuğunuzu herkesten iyi siz tanırsınız. Örneğin, yavrunuzun aniden huysuzlaştığını veya beslenme ve uyku düzeninin değiştiğini fark edersiniz. Bebeğinizin hareketlerinde azalma olduğunu veya eteğinize daha sıkı yapıştığını da siz fark edersiniz.

Bebeğinizde bir sıcaklık hissederseniz veya keyfi kaçık gibi görünüyorsa, ateşine bakmak gerekir. Bu konuda tecrübesizsiniz bazı sorularınız olabilir. En iyisi hangi termometredir? Termometre standartları bebekler ve daha büyük çocuklar için farklı mıdır?

Cıvalı bir cam termometre bir zamanlar ecza dolaplarının baş köşesini işgal ediyordu. günümüzde ise kırıldığında cıvanın buharlaşıp ciğerlere çekilmesine sebep olan cam termometreler yerine dijital termometreler tavsiye ediliyor.

Bebeklerde en yaygın kullanılan timpanik termometre adıyla bilinen dijital kulak termometreleri kızılötesi ışınlar yoluyla kulak kanalının içindeki ısıyı ölçer. Diğer seçenekler arasında dijital emzik termometreler ve özellikle son dönemde yaygınlaşan kızılötesi ışınlarla alındaki temporal damardan ateş ölçen alın termometreler bulunmakta.

Yönteminiz ne olursa olsun termometre ambalajının içinde çıkan talimatı dikkatlice okuyun. Termometreninin ucunu, her kullanımdan sonra sabun ve ılık suyla temizleyin. Hem güvenlik açısından hem de termometrenin yerinden oynamaması için ateşini ölçerken bebeğin yanından ayrılmayın.


Bebekler ve ilaçlar

Bebeğiniz üç aylıktan küçükse ve ateşi 38 derecenin üzerindeyse, derhal doktorunuzu arayın. Bebeğinizin ateşi varsa ve bundan rahatsız değilse ilaç vermek gerekmez. Bebeğin ateşi varsa ve rahat değilse doktorun verdiği ilacı talimatlarına uygun şekilde kullanmak gerekir.

Bebeğiniz öksürüyorsa veya burnu tıkalıysa eczaneden öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarından birini almak size cazip gelebilir ama araştırmalar bu ilaçların bebeklerin soğuk algınlığını tedavi etmede çok etkin olmadığını göstermiştir. Tıkanık bir burnu açmak için daha emin ve etkin bir çare olarak mukozayı incelten tuzlu su damlası ya da burun ifrazatını boşaltmak için burun şırıngası kullanabilirsiniz.


Bebek ilaçları genellikle sıvı şeklindedir ve her ilacın etki gücü diğerinden farklıdır. Sadece ilaç kutusunun içindeki damlalığı ve bebeğe doğru dozda ilaç verebilmek için prospektüsündeki talimata uyun. Prospektüslerde zaten genellikle 2 yaşın altındaki bebekler için doktorun tavsiye ettiği dozda ilaç verilmesi gerektiği belirtilir.