Kas yapmaya yardımcı meyveler


Kas yapmak için oluşturduğunuz beslenme programına meyve eklemek garip gelebilir. Fakat sağlıklı olmak için bedenimize birçok vitamin ve mineral gerekir. Bu sebeple de meyveler diğer yiyecekler kadar önemlidir. Kas yapımında potasyum büyük bir role sahipken, karbonhidratlar vücudumuza enerji sağlar ve antioksidanlar kasları oksidatif hasarlardan korumaya yarar. Bu yazımızda kas yapmaya yardımcı meyveler konusunu ele alıyoruz.

Kas yapmaya yardımcı meyveler

Potasyum kas yapar

Hem protein hem de kas yapımına yardımcı olmak için beslenme listemize yeterli miktarda potasyum eklememiz gerekir. Yetişkinler günde 4.700 miligram potasyuma ihtiyaç duyar. Herhangi bir meyve, günlük potasyum ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olabilir. Bunun için özellikle elma, muz, portakal, kivi, kuru erik ve kurutulmuş kayısı meyveler tüketmeliyiz.

Karbonhidratlar enerji kaynağıdır
Karbonhidratlar vücudumuza enerji sağlarlar ve yeterince alınmadığı takdirde vücudumuz enerji kazanamadığı için kasımızı yakabilir. Yapılan araştırmalar, haftada en az iki kez yapılan güç antrenmanları için gereken kalorilerin yarısının karbonhidratlardan alınması gerektiğini gösteriyor. Karbonhidratlar meyvenin başlıca makrobesinidir, dolayısıyla kas geliştirmek için beslenme listenizde mutlaka bulunması gerekir. Sağlıklı, yüksek karbonhidratlı meyveler arasında üzüm, armut, kiraz, ananas ve hurma bulunmaktadır.


Antioksidanlar kasları korur
Ağır egzersizler, hücrelere zarar verebilecek kimyasal tepkilere neden olur. Bundan korunmak için bu günlük rutinine antioksidan takviyeler eklemek gerekir. Sağlığımız için gerekli olan antioksidanları besinlerden almak en iyisidir. C vitamini, karotenoid ve flavonoid gibi antioksidanlar meyvelerde çokça bulunur. Kaslarımızı korumak için gereken antioksidanları mango, greyfurt, elma ve çilekten alabiliriz. 

Meyve tüketimi nasıl olmalı?


Meyvelerin faydaları için beslenme programımıza meyve katmanın çeşitli yolları vardır. Örneğin meyveleri yemeklerden sonra tatlı yerine yiyebiliriz. Meyve ayrıca, egzersiz sonrası atıştırmalık için iyi bir karbonhidrattır. Bedenimizin gelişimi ve yenilenmesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller için meyveleri yoğurt veya protein tozu ile karıştırabiliriz.