Kış aylarında nasıl kolay kilo verilir?


Kış aylarında üzerimize çöken rehavet sebebiyle soğuk günlerde genellikle evlerde vakit geçirir, bir yerden bir yere giderken de yürümekten kaçınırız. Buna ek olarak kışın daha fazla karbonhidratlı gıdalar tüketiriz. Tüm bunların üzerine kilo almak kaçınılmaz olur. Yaza doğru ise kiloları vermek için alır bizi bir telaş. Spor salonlarına üyelikler başlatılır, her Pazartesi başlayan rejim programı planlanır. Oysa kış mevsiminde de kilo korumanın hatta kilo vermenin bazı yolları vardır. Kış aylarında nasıl kolay kilo verilir, bu yazımızın konusu…

Kış aylarında nasıl kolay kilo verilir?

Kışın soğuk hava, havanın geç aydınlanması ve erken kararması gibi etkenler dışarıda egzersiz yapmak için motive olmayı zorlaştırır. Ancak yapılan araştırmalar soğuk havalarda yapılan egzersizin daha fazla kalori yakmayı sağladığını ortaya koyuyor.

Buna göre, 15 ila 23 derece arasındaki sıcaklıklarda yapılan yürüyüş daha sıcak ortamda yapılana göre yüzde 34 daha fazla kalori yaktırıyor. Kışın daha fazla kalori yakmanızı sağlayacak egzersizleri aşağıda sıralıyoruz.

Yürüyüş

Karda yürüyüş yapmak daha fazla efor harcattığı için soğuk havalarda kilo vermenin en hızlı yollarından biridir. Kumda yürümek de düz yolda yürümekten daha zordur ve daha fazla kalori harcatır ama karda yürümek, kumda yürümekten de zordur. Bu sebeple tıpkı koşmak gibi daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yürüyüş kalori harcatmasının yanında zihninize de iyi gelir ve ruh halinizi düzeltir. Ayrıca yaratıcılığınızı ve hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kar ayakkabısı ile yürüyüş
Kar ayakkabısı, kas-iskelet sistemini koşu ve yürüyüşten daha fazla zorlar. Bu sebeple kar ayakkabısı ile karda yürümek aynı hızda yürümekten veya koşmaktan yüzde 45 daha fazla kaloriyi yaktırır. Yani kar ayakkabısıyla yürüyerek kilonuza bağlı olarak saatte 400 ila 700 kalori arasında kalori yakabilirsiniz.


Koşmak
Araştırmalar, maraton koşucularının soğuk havalarda daha hızlı koşabildiğini ve daha uzun mesafelere çıkabildiğini göstermektedir. Çünkü soğukta koşmak aslında sıcakta koşmaktan daha kolaydır. Çünkü vücudun ısınması ve terleme süresi daha uzundur. Özellikle karlı ve yumuşak yüzeylerde koşmak, sizi yavaşlatarak ve yoğunluğu artırarak antrenmanınızın etkisini artırabilir.

Kızakla kaymak

Kızakla kaymak ailelerin çocuklarıyla birlikte yapabileceği çok eğlenceli bir etkinliktir. Yokuş aşağı bir kızakla kaymak ve sonra yokuş yukarı geri çıkmak bir saatte ağırlığınıza göre değişmekle birlikte ortalama 500 kalori yakmanızı sağlayabilir.

Buz pateni


Hızlı kilo vermenin yollarından biri de buz pateni yapmaktır. Kayarken dönüş yapmayı da öğrenirseniz çok daha fazla kalori harcamayı başarabilirsiniz. Çünkü dönerken dizlerinizi daha fazla bükmeniz gerekir ve bu da kilo vermeye yardımcı olur.