Sağlığa zararsız oyun hamuru yapımı


Çocukların el becerilerinin ve zekalarının gelişmesinde en etkili oyuncaklardan biri oyun hamurudur. Üstelik çocuklar oyun hamuruyla oynarken hayal güçlerini kullandıkları için oldukça eğlenirler. Fakat birçok anne baba hazır satılan oyun hamurlarının içeriğinin zararlı olduğunu düşündükleri için piyasada satılan oyun hamurlarını almak istemezler. Oysa bunun yerine evdeki malzemeleri kullanarak sağlığa zararsız oyun hamuru yapımı da mümkün. Böylece hem çocuğunuz istediği zaman oyun hamurunu hazırlayabilir, hem de bu oyuncağa gereksiz yere fazla para vermek zorunda kalmazsınız.

Sağlığa zararsız oyun hamuru yapımı

Evde oyun hamuru yapımı için gerekli malzemeler 2 su bardağı un, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 3 yemek kaşığı tuz, bir bardak su ve gıda boyası.

Yapımına gelirsek tüm malzemeleri derin bir kabın içinde karıştırarak yumuşak kıvamlı bir hamur elde edin. Tuz miktarı birçok kişiye çok gelebilir ancak hazır satılan oyun hamuru kıvamını almasında tuz oranı ideal ölçüdedir. Bu malzemelere göre oldukça büyük bir oyun hamuru elde edersiniz. 3-4 parçaya bölerek istediğiniz renklerdeki gıda boyasını hamurlara katın. Böylelikle son derece sağlıklı oyun hamurları elde edebilirsiniz. Gıda boyasının da zararlı olabileceğini düşünüyorsanız hamurları renklendirmek için doğal malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Ispanak suyu, nar suyu ve zerdeçal kullanarak zararsız bir şekilde hamurları renklendirmek mümkün.

Gıda boyasız oyun hamuru


İsteğe göre oyun hamurlarını renksiz olarak hazırlamak ya da doğal renklendiriciler kullanarak tamamen sağlıklı olduğundan emin olmak da mümkün. Tüm malzemeler aynı olacak şekilde hazırlanan ve gıda boyası katılmayan oyun hamuru da çocuklar için keyifli vakit geçirmenin ve hayal güçlerini geliştirmenin etkili bir yoludur.

Nişastalı oyun hamuru tarifi

Evde oyun hamuru yapmak için pek çok malzeme sağlıklı bir oyuncak elde etmeyi sağlıyor. Bu noktada en çok tercih edilen un ve tuz gibi malzemeler olurken, nişasta ile yapılan tarifte oyun hamurunun daha yumuşak ve pürüzsüz kıvamda olmasını sağlayabilirsiniz. 


İki malzeme ile oldukça pratik olan bu tarifte mısır nişastası ve saç kremi bulunuyor. Bir bardak saç kremi içerisine yaklaşık 3 bardak nişasta ekleyerek yumuşacık bir oyun hamuru elde edebilirsiniz. İlk başlarda yumuşak olacak olan hamuru 10 dakika buzdolabında bekleterek ideal kıvamını almasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz yukarıda bahsettiğimiz gıda boyalarını da kullanarak parçalara ayrılmış olan hamurlarını renklendirebilirsiniz.