Ev yapımı öksürük şurubu tarifi


Kışın kendini iyice hissettirdiği bugünlerde hastalıklardan muzdarip insan sayısı da artmaya başladı. İşte bu hastalıklardan en fazla görülen grip ve soğuk algınlığı durumlarında çoğu insan bir an önce iyileşmek için ilaçlara sarılır. Oysa ki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaç kullanmak yerine vücudun mikroplarla savaşmasına izin vermek daha iyidir. Şayet öksürük ve boğaz ağrısından şikayetçiyseniz de doğal ilaçlardan yardım alabilirsiniz. Bu yazımızda bitkilerden hazırlanan ev yapımı öksürük şurubu tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Ev yapımı öksürük şurubu tarifi

Öksürüğü hafifletmek ve boğaz tahrişini geçirmek için otlarla evinizde şifalı bir şurup hazırlayabilirsiniz. Aşağıda tarifini paylaştığımız öksürük şurubunu yetişkinlerin haricinde 1 yaşından büyük çocuklar da güvenle kullanabilir.

Ev yapımını öksürük şurubu tarifi için gerekli malzemeler  1 litre su, 1/4 bardak taze veya kurutulmuş zencefil kökü, 1/4 bardak papatya çiçeği, 1/4 bardak hatmi kökü, 1 yemek kaşığı tarçın, 1/4 bardak limon suyu ve 1 bardak bal.

Bal, doğal olarak öksürük yatıştırır. Zencefil doğal olarak anti-inflamatuardır ve balgam söktürücü bir etkiye sahiptir. Papatya kasları gevşetir, boğazdaki “gıdıklanmayı” azaltmada faydalı olur, ayrıca iyi bir uyku için etkilidir. Hatmi kökü, en yüksek müshil içeriklerinden birine sahiptir ve boğazı rahatlatır. Tarçın, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve tadı iyileştirmeye yardımcı olur.


Yapımı için bir tencerenin içine suyu koyduktan sonra zencefil, papatya, hatmi ve tarçını ekleyin. Bu karışımı, su yarı yarıya azalıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Kaynama işlemi bitince, suyu süzün.

Karışım ılındıktan sonra limon suyunu ve balı da ekleyerek iyice karıştırdıktan sonra şurubunuz artık kullanıma hazırdır.

Bu şurubu hava almayan bir kaba aktararak buzdolabında 2 aya kadar saklayabilirsiniz.


İhtiyacınız olduğunda, çocuklar için 1 çay kaşığı, yetişkinler de 1 yemek kaşığı kullanın.