Kağıtta levrek tarifi


Levrek ızgarası, buğulaması veya fırını yapılan, beyaz etli ve az yağlı bir balıktır. Sebze ve baharatlarla lezzetlendirilmiş hem sağlıklı hem de lezzetli kağıtta levrek ziyafetine ise kimse hayır diyemez. İşte sofralarınızın baş tacı olmaya aday çabuk pişen, hafif ve kokusuz kağıtta levrek tarifi.

Kağıtta levrek tarifi

Kağıtta levrek tarifi için gerekli malzemeler iki adet levrek, iki adet kuru soğan, 3 adet domates, dört adet sivri biber, bir demet maydanoz, iki adet defne yaprağı, altı diş sarımsak, 1 çay bardağı zeytinyağı, iki adet limon, iki adet yağlı kağıt ve bir tatlı kaşığı deniz tuzu.


Öncelikle fırınınızı 200 derecede ısıtın. Ayıklanmış balıkları kanları gidinceye kadar tuzlu suda iyice yıkayıp süzün. Soğanları piyazlık doğrayıp tuzla ovun. Ardından yıkayın ve süzülmeye bırakın. Domateslerin kabuklarını soyup dilim dilim doğrayın. Biberlerin çekirdeklerini çıkarıp ince ince halka şeklinde kıyın. Maydanozun yapraklarını ayıklayın.


Geniş bir kapta soğan, domates, biber, ayıklanmış sarımsak, maydanoz, limon suyu ve zeytinyağını iyice karıştırın. Yağlı kağıdın yarısına bir adet defne yaprağını koyup hazırladığınız karışımın yarısını yayın. Balığı üzerine koyup kağıdı sıkıca katlayın ve fırın tepsisine yerleştirin. Diğer balığı da aynı şekilde hazırlayın. Önceden ısıttığınız fırında 20 dakika pişirin.