Evlerde rutubet nasıl engellenir?


Rutubet, birçok evin görüntüsünü ve estetiğini bozan önemli problemlerden biridir. Ayrıca kötü görüntüsünün yanı sıra
ciğerlerinize zarar vererek sağlığınıza olumsuz yönde etki eder. Nemli havaya sahip bir bölgede yaşıyorsanız evinizdeki rutubet oluşmasını alacağınız bazı tedbirlerle engelleyebilir veya azaltabilirsiniz. Bu yazımızda evlerde rutubet nasıl engellenir konusunu ele alıyoruz.

Evlerde rutubet nasıl engellenir?

Özellikle havaların nemli olduğu bölgelerde duvarlar zamanla havasız kalarak çürür ve küf oluşmaya başlar. Küflenme sonucunda da duvarlar siyahlaşarak kötü bir görüntü ortaya çıkar. Küfler duvarların boyasının dökülmesinin sebeplerinden birisidir. Küflenen duvarlar ne kadar boyanırsa boyansın tekrar boya tutmaz. Binalardaki rutubetin diğer bir nedeni de gerekli yalıtımın yapılmamasıdır.

Rutubetin Oluştuğu Fark Edildiğinde Ne Yapılmalı?

Rutubet olan duvara öncelikle yapmanız gereken bu bölgeyi kazımaktır. Kazıdıktan sonra bir zımpara yardımıyla temizleyin. Ardından etkili bir çamaşır suyu ile rutubetli bölgeyi silin. Bu işlem küflü bölgede oluşan mantarların ölmesini sağlayacaktır. Çamaşır suyu ile sildikten sonra 15-20 dakika bekletin. Son olarak temiz nemli bir bez ile tekrar silin. Kuruduktan sonra duvarlarınızı gönül rahatlığıyla tekrar boyayabilirsiniz.

Rutubet ile nasıl baş edilir?

Rutubeti engellemenin birincil yolu evinizi düzenli olarak havalandırmaktan geçmektedir. Bu sayede evinizin nem dengesini korursunuz. Soğuk havalarda odalarınızı nemlendirme şansınız yoksa nem dengeleyici cihazlardan edinerek odanızın nem dengesini koruyabilirsiniz. Ayrıca nem dengeleyici boyalarla duvarlarınızı boyayabilirsiniz.

Çamaşır suyu kullanırken sağlığınıza zarar vermemek için maske ve eldiven kullanmaya özen gösterin. Akciğerlerinizin sağlığı için odayı çamaşır suyu ile temizledikten sonra iyice havalandırmanız gerekmektedir. önemli bir noktadır.

Evinizde yetiştirdiğiniz bitkiler de rutubet oluşumunu tetikleyecektir. Bu sebeple en azından rutubet olan odalarda bitki bulundurmamanız nemin oluşmamasında fayda sağlayabilir.


Rutubetli bodrum katlarda yapılması gerekenler

Genellikle bodrum katta bulunan evler rutubet sorununa maruz kalır. Buralarda rutubeti önlemek için binanın genel olarak yalıtımlı olması gerekmektedir. Evinizi kendiniz inşa ediyorsanız yalıtım yaptırarak rutubeti engelleyebilirsiniz. Ancak böyle bir şansınız yoksa bodrum katın etrafının ziftle sıvanarak 2 katlı su yalıtım malzemesi ile yapıştırılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra binanın etrafı tuğla ile örülerek üzeri sıvanır. Böylece binanın dış kısmının dışarısı ile bağlantısı kesilir. Son olarak ısı yalıtımı olan bir boyayla evin dışını boyamakta fayda vardır.

Rutubet kokusu nasıl engellenir?

Rutubetin kötü görüntü kadar kokusu da rahatsız edicidir. Görüntüsünü yok ettikten sonra kokusunu da gidermek için bazı yollar vardır. Koku için mümkün olduğunca pencereleri açık tutmak gerekmektedir. Evde buhar oluşmamasına dikkat edin.

Elbise ve kıyafetlerinizde oluşan kokular için öncelikle parfümlü bir deterjan ile çamaşırlarınızı yıkamanız iyi bir tercih olacaktır. Sonra elbise dolabınızı nemli bir bezle silmelisiniz. Dolabınızın güzel kokmasını istiyorsanız kokulu bir sabun alarak yıkadığınız kıyafetlerin arasına koyabilirsiniz.

En üst katlardaki evlerin tavanlarında rutubet sorunu


Banyo tavanlarında ve en üst katlarda rutubet sorunu görülmektedir. Genellikle çatısı olmayan ve en ısı yalıtımı yeterli yapılmayan evler rutubet sorunu ile karşı karşıyadır. Eğer çatı yapma imkânınız varsa rutubet sorununu kesin olarak halledebilirsiniz. Çatının altında bir boşluk varsa arasına çatı şilteleri döşenebilir. Yalnızca banyoda bir sorun varsa birkaç seçenek bulunmaktadır. Birinci yöntem; çatınız yüksekse asma tavan yaptırmanızdır. Asma tavanı suya dayanıklı olanından tercih etmeye dikkat etmelisiniz. İkinci yöntemde tavanda bulunan boyayı ısı yalıtımına dayanıklı olanından tercih etmenizdir. Yinele kesin çözüm olmayabilir. Tavanı kesin olarak nefes alan bir alçı ile kaplayabilirsiniz. Ayrıca banyo havalandırıcı kullanmanız da iyi bir tercih olacaktır.