Bebeklerde kansızlık nasıl anlaşılır?


Bebeklerde kansızlığın işaret ve belirtilerini fark etmek her zaman çok kolay olmayabilir. Bebeklerde kansızlık çoğu zaman başka bir nedenle yapılan kan tahlili sonucunda ortaya çıksa da demir eksikliği olan bebeklerde bazı ortak belirtilere rastlanır. Demir eksikliği olan bebeklerin cilt renkleri solgun veya kül rengi olur. Ayrıca çabuk yorulurlar, sürekli asabi ve iştahsızdırlar.

Demir eksikliği tedavi edilmediği takdirde normal büyüme ve gelişimde gecikmelere neden olur. Bazı araştırmalar, bebeklikte yaşanan kansızlık ile ileri yaşlardaki zihinsel kapasite eksikliği arasında uzun vadede ortaya çıkabilen bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur.

Bebeklerde kansızlık nasıl anlaşılır?

Bebeğiniz aşırı derecede solgun, yorgun, asabi ve iştahsızsa veya beslenme rejimindeki demir miktarıyla ilgili endişeniz varsa, bebeğin doktoruyla konuşun. Çoğu zaman basit bir kan tahliliyle bile kansızlık teşhisi konabilir.

Bebeğinizde demir eksikliğine bağlı kansızlık varsa, doktoru muhtemelen bebekler için olan sıvı demir takviyesi ilaçlarını tavsiye edecektir. Bu ilaçlar genellikle bebeğin demir stoku sağlıklı bir seviyeye gelinceye kadar, 7 ila 9 hafta boyunca alınır. Demir ilaçları bebeğinizin kakasının koyulaşmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda kaygılanmayın. Çocuğunuzun demir seviyeleri normale döndükten sonra öncelikle besinlerden, yeteli gelmediği durumlarda ilaçlardan demir almasına dikkat edin.

Demir takviyesi ilaçlarda doz aşımına kaçılması mümkündür. Çok fazla demirin zehirleyici etkisi vardır. Bu nedenle çocuğunuza mutlaka doktorun tavsiye ettiği dozda ilaç verin. Bu ve her türlü ilacı küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin.

Kansızlığı önlemek için yapabilecekleriniz

Bebeğinizin yeterli miktarda demir içeren besinler yemesini sağlayarak demir eksikliğine bağlı kansızlığı önleyebilirsiniz. İşte alabileceğiniz önlemlerden bazıları:


İnek sütünü erteleyin: Bebeğiniz 1 yaşına gelmeden inek sütü vermeyin. 1 yaşına kadar anne sütü veya mama verin.

Demiri doğru zamanda verin: Bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız, katı gıdaya demir takviyeli tahıl gevreğiyle başlayın. 4 aylıktan büyük bebeğinizi sadece anne sütüyle besliyorsanız, bebeğe demir takviyesi için doktoruyla konuşun.

Demir takviyeli mama verin: Bebeğiniz mamayla besleniyorsa demir içermesine dikkat edin.

Dengeli beslenmesini sağlayın: Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe ve zamanı geldikçe besin listesine köfte, yumurta beyazı, yeşil fasulye, bezelye, kabak, ıspanak, patates, ton balığı, yaş kayısı ve erik hoşafı gibi demir açısından zengin gıdaları ekleyin.


Demir emilimini artırın: Bebeğinize demir emilimine yardımcı olduğu için C vitamini açısından zengin yiyecekler verin. C vitamini açısından zengin besinler çilek, kavun, kivi, ahududu, brokoli, domates, patates ve karnabahar bulunur.