Labne peyniri tarifi


Labne peyniri kahvaltılık olarak tüketilmesinin yanında birçok yemeğin, tatlının ve pastanın yapımında sıkça kullanılır. Özellikle bebeği olan anneler hazır satın almak yerine evde labne peyniri yapmaya özen gösterirler. Bu yazımızda paylaşacağımız labne peyniri tarifi hazır satın alınanlardan çok daha lezzetli, yumuşak ve daha hafif.

Labne peyniri tarifi

Labne peyniri tarifi için kullanacağımız malzemeler 2 fincan ağır krema, 2 su bardağı süt, 2 çorba kaşığı tereyağ ve 1/2 çay kaşığı ince deniz tuzu.

Labne peynirinin yapımına gelirsek büyük bir kapta krema, tam yağlı süt, tereyağı ve tuzu birleştirin. Kaynama derecesine ulaşmayacak şekilde ısıtın.
Isıtırken sık sık karıştırın. Isındıktan sonra tencerenin ağzını temiz bir havlu ile kapatın ve 14 saat boyunca ılık bir ortamda saklayın.


14 saatin ardından ince bir tülbet ile tenceredeki peyniri süzün. 4-5 saat boyunca bir yere asarak süzülmesini sağlayın. Süzülürken çıkan peynir suyunu kesinlikle saklayın.


Süzülme işlemi bittikten sonra labne peyniri hazır hale gelecek. Pürüzsüz ve hafif labne peynirinizi iki hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.