Isınma giderini azaltmanın yolları


Soğuk ve yağışlı havanın kendini iyice hissettirmesiyle birlikte yaşam alanlarında ısınma ihtiyacı kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Bu soğuk kış aylarında hepimiz en konforlu şekilde ısınmayı istesek de sıcak bir evin maliyetini düşünmeden edemeyiz. Isınma sistemimiz ne olursa olsun alacağımız bazı önlemlerle ödeyeceğimiz faturayı düşürme imkanına sahibiz. Isınma giderini azaltmanın yolları bu yazımızın konusu.

Isınma giderini azaltmanın yolları

Mobilyaları düzenlemek

Koltuk, kanepe ve dolap gibi eşyaların peteklerin peteklerin önünü kapatmamasına dikkat edin. Aksi takdirde ısının evin içine iyi bir şekilde dağılmasını engellersiniz. Eğer peteğin önünü kapatan eşyanız varsa, yerini değiştirin.

Termostat kullanmak

Programlanabilir termostatlar, evin sıcaklığını ayarlayabilmenize yardımcı olur. Sıcaklık belirli bir seviyeye geldiğinde otomatik olarak ısınma durur. Böylece evi gereksiz yere fazla ısıtarak fatura miktarınızı artırmamış olursunuz.

Fazla petekleri kapatmak

Evinizde kullanmadığınız odanız varsa, peteklerini kapatın. Kapısını kapalı muhafaza edeceğiniz bu oda size tasarruf imkanı sağlar.

Bakım yaptırmak

Her yıl düzenli olarak petek ve kombinizin bakımını yaptırın. Böylelikle daha verimli ısınma elde ederek faturanızı düşürebilirsiniz.


Havalandırmaları kapatmak

Mutfak ve banyoda dışarıdan soğuk havanın girmesine neden olan havalandırmaları kapalı tutabilir ve gerektiğinde açabilirsiniz. Soğuk hava girişi engellendiğinde eviniz daha da sıcak olur.

Kapı ve pencereleri kontrol etmek

Kapı ve pencere kenarlarında açıklık varsa, soğuk havanın sürekli evinize girmesine ve evinizin ısınmamasına neden olur.

Yalıtım yapmak

Mantolama yapılan evler daha iyi ısınır. Evinizde mantolama yoksa, yaptırmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca pencerelerinizde çift cam olursa evinizin daha fazla ısınmasını sağlayarak ısınma maliyetini  düşürebilirsiniz.

Güneşten yararlanmak


Güneşli günlerde, güneş ışığının içeri girerek evi ısıtması için perdeleri açık tutun. Akşamları, ısı kaybını azaltmak için perdeleri kapatın.