Tuzlama sardalya tarifi


Gümüş renginde, pullu ve küçük kemikli bir balık olan sardalya hamsigiller familyasının bir üyesidir. Sardalya kiremit üzerinde, mangalda, tavada,
fırında, asma yaprağında ve kağıtta pişirilebilir. Ayrıca pilakisi, dolması, tuzlaması, kurutması, salatası, buğulaması, hellim peynirlisi, sarımsaklısı, domateslisi gibi birçok çeşidi yapılabilen bir balıktır. Bu yazımızda çokça meraklısı olan tuzlama sardalya tarifi ile sizi buluşturuyoruz.

Sağlığa birçok faydası olan sardalya tam bir protein deposudur ve özellikle mineral bakımından çok zengindir. D, B2, B6, B12 ve E vitaminlerini bolca içeren sardalya ayrıca A, K, thiamin, niasin, pantotenik asit ve folat vitaminlerine sahiptir. Omega 6 yağ asidi bakımından zengin olan sardalya Omega 3 yağ asidini de bolca barındırır. Selenyum, fosfor, kalsiyum, sodyum ve demir başta olmak üzere magnezyum, potasyum, çinko, bakır, manganez sardalyanın içerdiği minerallerdir.

Tuzlama sardalya tarifi

Tuzlama sardalya için gerekli malzemeler 1 kg sardalya, deniz tuzu, sosu için 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı sirke ve 1 tatlı kaşığı limon.


Yapımı için öncelikle balıkları iyice yıkayın ve pullarını akıtın. Balıkların içlerine hiç dokunmayın. Kafalarını kesip atın. Süzgece koyup tüm suyunu süzün. Bir kap içerisine bir kat sardalya, bir kat deniz tuzu, sardayla, tuz, sardalya en son tuz koyarak istif edin. Bir gün boyunca açıkta bırakın. Balığın pis suyu kabın yanından süzülür.

Daha sonra yeni bir kap alın. Altına deniz tuzu ekerek güzelce bir kat ters, bir kat düz olacak ve her balık katı arasında deniz tuzu olacak şekilde istif edin. En sonunda balıkların üzerini tamamıyla tuzla kaplayın ve kabı buzdolabına koyun. 15-20 gün sonra buzdolabından dışarıya alarak lavaboya kabın yanından tüm kırmızı suyu akıtn. En üstüne elinizle su serpip bırakın. 15-20 gün sonra yine aynı işlemi yapın. Üzeri kurumak üzereyken biraz su serpin. 40 günde hazır olur bu balık. Eğer çok su serperseniz tekrar suyunu süzmek gerekir.


40 günün sonunda balık hazır olduğunda istenilen sayıda balık kaptan alın. Üzerindeki pullarını ve içini suyun altında iyice temizleyin. Tabağın içerisine balıkları dizin. Üzerlerine zeytinyağı, sirke ve limonun yanı sıra soğan, domates ve dereotu gibi sevdiğiniz sebzelerle servis edin. Tuzlu bir balık olduğu için yerken ayrıca tuz eklemeyin.