Mobil sağlık uygulamaları


Akıllı telefonlar farklı uygulamalarıyla hayatlarımızda geniş bir yer kaplıyor. Bunların içinde en önemli olanlarından biri de “Mobil Sağlık Uygulamaları”. Bu yazımızda öne çıkan uygulamaları sizler için derledik.

Mobil sağlık uygulamaları

E-Nabız

Türkiye’de kullanılan bu uygulama ile sağlık tesislerinden toplanan kişisel sağlık verilerine, kişiler ve onların yetkilendirdiği yakınları ve hekimler, internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebiliyorlar. Uygulamada bulunan sağlık bilgileri; hastalıklarla ilgili konulan teşhislerin, yaptırılan tahlillerin, çekimi yapılan tıbbi görüntülerin, yazılan ilaçların, aşıların, tespit edilen alerji ve benzeri bilgilerin sağlık hizmeti alınan sağlık kuruluşları tarafından elektronik ortamda e-Nabız sistemine gönderilmesi ile oluşuyor. 
Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

Merkezi Hekim Randevu Sistemi Mobil

Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete geçirilen bu uygulama ile, tüm Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri ve Merkezleri (ADSH, ADSM) için istediğiniz hekimden, belirledikleri uygun olan tarihe randevu alabilirsiniz. Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Formda Kal Türkiye

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bu uygulamada, vücut değerleri ölçümü, ideal kilo ölçümü, vücut kitle indeksi, adımsayar, protein ihtiyacı, kalori cetveli, kalori yakma cetveli, günlük ideal kalori ihtiyacı, aldığınız kalorileri hangi egzersizle kaç dakikada yakabileceğinizi gösteren bir hesaplayıcı ve çok daha fazlası bulunmakta. iOS uyumlu bu uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

Sağlık Metre

Turkcell tarafından hayata geçirilen bu ücretsiz uygulama ile sağlık alanında pek çok farklı şey yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse evdeki medikal cihazlarınızla yaptığınız kan şekeri ve tansiyon ölçümlerini akıllı telefonunuzla kolayca kayıt altına alabilirsiniz. Şeker veye tansiyon takip defteri tutmak yerine tüm verilerinizi bu uygulama ile güvenle saklayabilirsiniz. Ölçümleriniz için alt-üst limitler belirleyebilir, limit dışı ölçümleri yakınlarınıza anında ve otomatik olarak gönderebilirsiniz. Ölçüm sonuçlarınızı geçmişe dönük olarak inceleyebilir, böylelikle sağlığınızı daha iyi takip edebilir ve yönetebilirsiniz. iOS uyumlu bu uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

MyFitnessPal

MBu uygulama ile hızlı ve kolay şekilde kalori hesaplaması yapabilirsiniz. 
Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

White Noise Lite

Bu uygulamada gece rahat ve huzurlu bir uyku geçirmeniz için farklı alternatifler bulunuyor. Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.


Runkeeper

Spor hayatımızın vazgeçilmezi olmalı. Yürüyüş ve koşu için hız, adım vb. hesaplamalarıyla öne çıkan bir uygulama. Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Instant Heart Rate

 Bu uygulama ile 10 saniyeden kısa bir sürede nabzınızı ölçebilir ve stres düzeyinizi ölçebilirsiniz. Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Foodcate

 Sağlıklı beslenme, kalori hesaplama, egzersiz, uyku ve çok daha fazlasını yapabileceğiniz bir uygulama. Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Glucose Buddy Diabetes Log

 Diyabet hastaları için oldukça faydalı bir uygulama. Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Weight Watchers Mobile


 Bu sağlık ve fitness uygulamasında yüzlerce sağlıklı tarif, beslenme önerileri, sağlıklı kilo vermeniz için ipuçlzrı ve çok daha fazlası yer alıyor.
Uygulamayı Android uyumlu telefonlar için buraya, iOS uyumlular için de buraya tıklayarak indirebilirsiniz.