Siyah zeytin yapımı


Mevsim itibariyle artık çarşıda ve pazarda ham zeytinleri görmeye başlayabilirsiniz. Üreticilerin bir kısmı ürünlerini doğrudan yağ yaptırmayı tercih ediyor, diğer bir kısmı sofralık zeytin haline getiriyor ve bunların dışında kalan başka bir grup da ham olarak piyasaya sürüyor. Eğer kendi damak tadınıza özgü bir zeytin yapmak istiyorsanız bunu bir hobi olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Şu anda kilosu 5 – 6 TL seviyesinde iyi zeytinler bulabilmek mümkün. Bunları alıp kurduktan sonra kilosu 20 TL’lik siyah zeytinler elde edebilirsiniz. Siyah zeytin yapımı yazımızla karşınızdayız.

Eğer tuzlu zeytin yemek hoşunuza gitmiyorsa veya tansiyon gibi rahatsızlıklardan ötürü tuzlu yememeniz gerekiyorsa bu tarif tam size göre. Öncelikle ne kadar zeytine ihtiyacınız olduğu ve bu işlem için gerekli malzemeleri söyleyerek konuyu ele alabiliriz. Çarşı veya pazardan yedi kilo kadar siyah zeytin alın. Renginin tamamen kararmış olması önemli çünkü yeşil zeytinlerin daha farklı şekilde yapılması gerekiyor. Pazarlarda yüksek olasılıkla daha iyi ürünler bulabilirsiniz. Bunun dışında üç yemek kaşığı kaya tuzuna ihtiyacınız olacak. Ayrıca tuzun kavanoz içinde daha rahat yayılması için biraz da zeytinyağı kullanacağız. İki çay bardağı gibi düşünebilirsiniz ve isteğe bağlı soğuk sıkım yağlar da kullanabilirsiniz. Zeytinyağı dışında farklı bir yağ kullanmayın. Ayrıca zücaciyeden de iki adet beş litre kapasiteli cam kavanoz alın. Tüm ihtiyaçlarınız bu kadar. Siyah zeytin yapımı artık başlayabilir.


İlk şart şu: Zeytini asla yıkamamalısınız. Bu nem dengesini bozar. Eğer titizliğiniz varsa yıkayın ancak sonrasında hiçbir nem kalmayacak şekilde ve tercihen bir havlu ile tümünü kurulamalısınız. Bu aynı zamanda havluyu da berbat edecektir bu nedenle eğer yıkayacaksanız kurulama için koyu renk bir havlu kullanın. Yıkama konusunu çok da kafaya takmayın çünkü zeytinin oluşmasını sağlayan bakteriler dışında yer alıyor ve yıkama işlemi bunların miktarını azaltıp zeytinin oluşma süresini veya tadını etkileyebilir.

Zeytinleri kavanozlara bölüştürün. Ortalama olarak aldığınız zeytinler iki kavanozu da tıka basa dolduracak. Her bir kavanoza 1.5 yemek kaşığı kadar kaya tuzu koyun. Bir çay bardağı da zeytinyağı ilave edin ve kavanozların ağzını sıkıca kapatın. Kavanozları artık yere yatırıp biraz yuvarlayın ki tuz ve yağ tüm kavanoza yayılmış olsun.


Artık zamana ihtiyacınız var. Kavanozları balkonda veya mutfağınızda güneş almayan bir yere koyun ve 10 gün boyunca her gün ve günde bir kez çalkalayın. Haliyle biraz ağır olacaklar ancak ters çevirme yöntemini deneyebilirsiniz. 10 günün sonunda kavanozların kapaklarını açıp gazın çıkmasını sağlayın ve tekrar sıkıca kapatın. İki ayın sonuna kadar artık iki günde bir kavanozları ters yüz edin. Üçüncü ayda artık zeytinler yenebilir kıvama gelmeye başlayacak. Beşinci aya doğru ise acısı tamamen kaybolan ve son derece nefis zeytinleriniz olacak. Eğer arada bir acılık seviyorsanız daha önce de tüketmeyi deneyebilirsiniz. Zeytinler olduğunda ise kavanozdan çıkartın, süzün ve güzelce yıkayın. Sonrasında kavanoza geri koyup üzerini de örtecek kadar zeytinyağı ekleyin. Böylece bekleme süresi bir yıla kadar çıkacaktır. Siyah zeytin yapımı için söylenecekler şimdilik bu kadar.