Doğada uyumanın sağlığa faydaları


Kamp fikri bizim insanlarımıza genellikle garip geliyor. Çok fazla kamp fotoğrafı gördüğünüz için merak ediyor olabilirsiniz. Bu yüzden ön yargılarınızı bir kenara koyun. Çünkü doğanın içinde olma, doğada uyuma ve doğaya uyanma fikrinin o kadar da kötü olmayacağını gözünüzde canlandırmanızı isteriz.

Doğada uyumanın sağlığa faydaları

Huzurludur


Doğa denince aklınıza sadece ağaç ve çimen gelmesin. Kamp yaparken kuşların nasıl cıvıldadığını duyacak, bulutların gökyüzünde nasıl hareket ettiğini izleyecek ve güneş yavaş yavaş giderken havanın nasıl serinlediğini deneyimleyeceksiniz. Günlük hayatımızda artık toprak ve suyun kokusunu bile unuttuk. Bu yüzden bile ön yargılarınızdan kurtulmanız gerekiyor.

Ekonomiktir


Kamp yapmak için ucuz bilet aramanıza, erken rezervasyon kampanyalarına ve tatil sezonu mu değil mi diye kendinizi meşgul etmenize gerek yoktur. İhtiyacınız olan tek şey basit ve uygun fiyatlı eşyalar olacaktır. Ona da bütçeniz yoksa sosyal medyadaki yardım gruplarına yazıp, ödünç bile isteyebilirsiniz.Yani kamp yapmak aslında seyahat gibi bir şeydir; fakat seyahatte harcanan paradan çok daha azıyla kampta eğlenmeniz mümkün.

Yeni şeyler öğrenirsinizKamp yaparken hiçbir şey günlük hayatınızda olduğu gibi olmayacaktır. Modern hayatlarımızda bir fincan kahve hazırlamak çok kolay olabilir ama kampta kahve makinesi kullanabileceksiniz diye bir şey yok. Kahve için su kaynatmanız gerekiyor, onun için de ateş gerekiyor; ancak onun için de odun kesmeniz gerekecek. Bir kahve hazırlamak bile bu kadar zor bir işken, bir de bunun çadır kurması, ve yemek yapması gibi şeyler de var… Emin olun kamp deneyiminizden sonra yaşadığınız hayatı çok seveceksiniz. Kamp yaparak konfor alanlarınızdan çıkmayı deneyin, bu sayede gerçek hayatın yüzünü göreceksiniz.

Çocukluğunuza gidersiniz


Açık havada ve doğanın içinde bulunmanın en iyi yanı güneşin batmasını izlemektir. Ağaçların arasındaki doğal ışık kaynağımız olan güneş ayrılınca geriye başka bir şey kalmıyor. İşte o an bir battaniye serin ve üzerine uzanıp yıldızları izleyin. Bu sayede yıldızları bir şeye benzetebilir ve çocukluğunuza gidebilirsiniz.

Sürekli hareketKamp yaparken farkında olmadan çok fazla hareket halinde oluruz. Yemek hazırlamak için malzeme arayışına girmek bunun en basit örneklerinden birisidir. Ayrıca yakacak bir şeyler ararken doğayı keşfederken uzun bir yürüyüşe çıkmış oluruz.