Siroz hastalığı nedir?


Karaciğer farklı sebeplerden dolayı hasara uğrar ve yapısı bozulur. Bu sebeple siroz hastalığı ortaya çıkar. Uzmanlar her zaman karaciğerin en önemli organımız olduğunu sık sık bizlere hatırlatıyor. Karaciğerimiz tüm vücut sistemimizi etkileyen organlardan biridir ve özellikle kan şekerini düzenleme konusunda bizlere çokça katkıda bulunuyor. Bunun yanı sıra alkol, aşırı kilo ve hepatit yani sarılık gibi hastalıklar en çok karaciğeri etkiliyor. Daha fazla bilgi sahibi olmak için siroz hastalığı nedir isimli konumuza devam edebilirsiniz.

Siroz hastalığı nedir?

Siroz hastalığının belirtileri nelerdir?

Siroz hastalığının belirtileri şunlardır: Tüm vücut damarlarında karıncalanma hissetme, uyuşukluk, aşırı derecede halsizlik, dalgınlık, konsantrasyon güçlüğü, sebepsiz kilo kaybı, bacaklarda şişlik, mide bulantısı, iştahsızlık, gözlerde ve cilt üzerinde sarılık, cilt üzerinde kaşıntı, yüksek tansiyon, dalak büyümesi, vücudun değişik yerlerinde enfeksiyon, beslenme bozukluğu ve kemik ağrılarıdır.

Siroz için teşhis nasıl konulur?

Siroz için erken evrelerde hiçbir belirti kendini belli etmez ve hastalık sinsi bir şekilde ilerlemeye devam eder. Ancak çoğu kişide farklı nedenlerden dolayı yapılan tahliller ve görüntüleme sistemleri, erkenden bu hastalığa teşhis koyar. Eğer hastalık kan tahlillerinde şüphe gerektirecek şekilde meydana geldiyse diğer önemli tahlilleri yaptırmalı ve doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız.


Tedavisi nasıl yapılır?Siroz olmuş bir kişide dikkat edilmesi gereken bir konu da hastalığın sebebini bulmaktır. Bu hastalığa sebep olan etkenler, fazla alkol kullanımı, hepatit B ve C virüsleri, doğuştan gelen karaciğer hastalıkları, beslenme bozuklukları, aşırı derecede kilolu olmak, çok aç kalmak ve mantar zehirlenmesi olarak bu maddeler devam edebilir. Bunun için kişi alkol kullanıyorsa hemen alkolü bırakmalıdır. Hastanın hemen vitaminlerinin düşük olup olmadığına bakılmalıdır. Ek vitamin takviyesi yapılmalıdır, aşırı yağlı yemeklerden kesinlikle hasta uzak durmalıdır ve doktorun önermediği ilaçların hiç birisi kesinlikle kullanılmamalıdır.