Sirloin steak tarifi


Ülkemizde hız kesmeden artışını sürdüren et fiyatlarının farkındayız. Fakat buna rağmen kebapçı ve steak house gibi yerlerin dolup taşması enteresan gelmiyor değil. Gerçi tüketim sürdüğü için aynı yıl içerisinde açılan yeni steak house’ları görünce şaşırmamak gerek. Bu durumda bu gibi yerler açıldıkça kasaplar ayakta kalmaya devam ediyorlar. Tabii şimdi düşününce dışarıda ihtiyaç kadar yeyip fazla para vermemek cazip gelebilir. Bu yüzden sizler için sirloin steak tarifi isimli konumuzu derledik.

Sirloin steak tarifi

Malzemeler

Bu tarifimiz için gerekli malzemeler; 600 – 700 gram kontrfile, beş diş sarımsak, beş adet büyük boy soğan, bir dal taze kekik, bir dal taze biberiye, 4 – 5 top karabiber, bir yemek kaşığı kırmızı şarap sirkesi, bir tatlı kaşığı worchestershire sos, bir çay kaşığı deniz tuzu, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve iki yemek kaşığı çiçek yağıdır.


Tarif


Kontrfileyi almak için mahalle kasabınızı veya bilindik bir yeri tercih etmelisiniz. Alırken de tek parça olarak, dilimletmeyerek ve dövdürtmeyerek almayı ihmal etmeyin. Şimdi ise mutfaktaki işlerimize geri dönebiliriz. Öncelikle soğanı iyice rendeleyin. Ardından rendelediğiniz soğanları ellerinizle avuçlayarak sıkın. Bu sayede tüm suyunu bırakacaktır. Sarımsakları bıçak darbelerinizle küçültün ve karabiber eklemeyi unutmayın. Bunun yanı sıra biberiye veya kekik gibi malzemeleri isteğinize bağlı olarak ekleyebilirsiniz. Etimize geri dönelim… Yayık bir kaba koyacağınız etin üzerine tuz hariç diğer tüm malzemeleri koyun. Eğer hijyene önem veriyorsanız eldiveninizi takarak kabın içerisinde yer alan malzemeler ve etin birbirleriyle karışmasını sağlayın. İyice karıştırdıktan sonra kabın üstünü streç filmle kaplayıp, yaklaşık üç saat boyunca buz dolabında dinlenmeye bırakın. Süre bitimine 15 – 20 dakika kala etinizi dolaptan çıkartabilirsiniz. Önce fırınınızı 220 derece sıcaklıkta ısıttıktan sonra tavanızı da ısıtmaya başlayın. Ardından etinizi tavaya atın ve her çiğ köşesini 4 – 5 dakika arayla yüksek ateşte mühürlemeyi unutmayın. Mühürleme işlemi tamamlandıktan sonra kalın çekilmiş deniz tuzunu etin üzerine serpebilirsiniz.

Eğer fırına girebilecek büyüklükte bir tavanız varsa direkt o tavayla fırına atın, değilse bir fırın kabının içerisinde fırına atabilirsiniz. 10 dakika 220 derecede piştiğin takdirde az – orta pişmiş olacaktır. Daha fazla pişirmek istediğiniz zaman fırının ısısını 180 dereceye düşürüp 10 dakika daha pişirin ki bu orta olur. Eğer iyi pişsin istiyorsanız 220 derecede 10 dakikanın sonrasında 180 derecede 20 dakika yeterli olacaktır. Eti ince dilimler şeklinde kesip servis edebilirsiniz.