Sindirimi zorlayan besinler


Sindirim sistemi sorunlarından şikayet etmeyen insanlar yok denebilecek kadar azdır. Bazen tüketmiş olduğumuz besinler, bazen seyahatler, bazen de değişen yeme düzenimizle birlikte reflüden hazımsızlığa kadar birçok sindirim problemini yaşayabiliyoruz. Bunu değiştirmenin zamanı sizce de gelmedi mi? Bunu değiştirmek için sindirimi zorlayan besinler isimli konumuzu okumaya devam edin.

Sindirimi zorlayan besinler

Kahve ve çikolata


Özellikle bayramlarda çokça tüketilen kahve ve çikolata reflüyü tetikler ve sindirimi oldukça zorlaştırır. Bu iki besin içlerinde bir madde bulundurur. Bu sebeple yemek borusundaki alt ucu gevşettiği için reflü şikayetlerinin artmasına sebep oluyor.

Süt ve sütlü tatlılar


Sütün içinde laktoz bulunur ve laktoz şişkinlik ya da gaza sebep olduğu için sindirimi zor olan besinlerden sadece birisi olarak bilinir. Özellikle toplumda yüzde 10 civarında bulunan laktoz intoleransına sahip grubun içinde yer alanların bu konuda daha dikkatli olmak gerekiyor.

Kırmızı acı biberKırmızı acı biber hem reflüyü tetiklediği, hem de hemoroitlerin artmasına neden olduğu için tüketilirken çok dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından sıkça dile getiriliyor. Küçük çapta hemoroidi olan bir insanda dahi, çok acılı yemekler hemoroidin büyümesine, hatta abartılırsa kanamaya sebep olabiliyor.

Gazlı içecekler


Özellikle yaz aylarında sıkça tükettiğimiz gazlı içecekler yemekle birlikte içildiğinde şişkinlikle beraber reflünün de artmasına sebep oluyor. Sadece şekerli içecekler değil soda tarzı içecekler tüketirken de dikkatli olmak gerekiyor.


Lahana, yaprak ve türevleri


Lahana ve yaprak hazmı içinde çok fazla selülozdan bulunduruyor. Bu ürünlerin hiçbir şekilde midede sindirilemiyor, sadece parçalanarak vücuttan atılıyor. Özellikle sindirim sorunundan muzdarip kişiler bu gıdaları fazla tüketmesi durumunda kabızlık gelişebiliyor. Dolayısıyla lahana veya yaprak gibi yiyecekleri tüketirken miktarına dikkat etmek gerekiyor.