Sağlıklı bir şekilde kilo nasıl alınır?


Her insan hayatının bazı dönemlerinde kilo problemiyle karşılaşabiliyor. Kilo problemi yaşın ilerlemesi, çeşitli sağlık sorunları ve çevresel etkiler sebebiyle durmaksızın artıyor. Sağlıklı beslenme ve egzersiz düzeni hakkında çoğunlukla kilo verilmesinden bahsediliyor, fakat kilo almak da kilo vermek kadar zor olabiliyor. Bu yüzden egzersizle sağlıklı bir şekilde kilo nasıl alınır sizler için onu derledik.

Sağlıklı bir şekilde kilo nasıl alınır?

Yağ oranı kadınlarda yüzde 10 erkeklerde yüzde 8 olmalı

Vücut sağlığı için önemli olan kısım kilo olarak görünse de aslında kilo kadar yağ alımına da dikkat etmeliyiz. Zayıf insanlar da en az kilolu insanlar kadar hormonel sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Çoğu kilolu insanda insüline bağlı veya kolesterol seviyelerine bağlı olarak fazla yağ alımından dolayı farklı metabolik sorunlar çıkabilmektedir. Zayıf kişilerde örnek verecek olursak; kadınlarda çok düşük yağ oranları menstüral dönem düzensizliklerine, saç dökülmesine, tırnakların kalitesinin düşmesine ve bazı hormonların salınımının bozulmasına sebep olmaktadır.

Fazla zayıflık ortopedik problemlere davetiye çıkartıyor


Sağlıklı olmak için sadece yağ oranını en yeterli seviyede tutmak tek hedefiniz olmamalı. Kas oranını da artırmak gerekmektedir. Yağ oranı düşük bir kişiyseniz, kas oranınınız da düşük olursa bu kez ortopedik problemlere yakalanma riskiniz artacaktır. Çoğu insan masa başı işlerde çalıştığından dolayı bel boyun rahatsızlıklarıyla sık sık karşılaşmaktadır. Kişi güçlü bir iskelet ve kas yapısına sahip olmadığı durumunda bu gibi problemlerle karşılaşabilir.

Kas kütlesi korunmalı ve kuvvetlenmeli


Kilolu bireyler için yapılan antreman programları çoğu zaman zayıf kişilerde işe yaramaz. Kilolu kişilerde enerjinin yağdan atılması için daha fazla kardiyo antrenmanları tercih edilebilir. Bunlar yürüyüşler, hafif tempolu koşular, kişinin kan dolaşım sistemi ve fiziksel uygunluğuna bağlı olarak bisiklet, yüzme, merdiven çıkma, ip atlama gibi antrenmanlar olarak bilinir. Ayrıca kaslarını kuvvetlendiren rezistans (ağırlık kaldırılarak yapılan sporlar) antrenmanları yapılmaktadır.