Masabaşı çalışanlar için egzersizler


Uzun süre oturmak sırt ve boyun ağrılarına yanında birçok sağlık problemine sebep olur. Bunu önlemek için yoğun iş temponuzda bile egzersizlerinizi sürdürmeye devam etmelisiniz. Masabaşı çalışanlar için egzersizler bu yazımızın konusu.

Masabaşı çalışanlar için egzersizler

Oturarak torso twist

Omuzlarınızda ve belinizin alt kısımlarında herhangi bir gerginlik hissediyorsanız bu egzersiz tam size göre. Öncelikle sandalyenize oturun ve ayaklarınız yere değecek şekilde oturun. Ardından, sağa dönün ve sandalyenizin arkasını sağ elinizle tutup sol elinizi sandalyenin koluna yerleştirin. Gövdenizi vücudunuzun izin verdiği kadar gerin ve o şekilde durun. Yavaşça bırakın ve düz pozisyona geri dönün. Diğer tarafınızın için bunu tekrar yapabilirsiniz.

Öne eğilme

Bu egzersiz diz ve kalçanızda bulunan ağrıları kesecektir. Sandalyenizin önünde durup ayağa kalkın ve üst vücudunuzu bacaklarınız düz duracak şekilde ayaklarınıza doğru bükün. Eğer zorlanırsanız dizlerinizi hafifçe büküp tekrar deneyebilirsiniz.


Boyun esnetme

Bu esneme hareketi boynunuzda bulunan ağrıları kesmeye yardımcı olacaktır. Sol elinizi arkanıza, sağ kolunuzu da sol kulağınızı kapatacak şekilde başınızın üzerine koymaya hazırlanın. Elinizden destek olarak başınızı sağ omzunuza doğru yavaşça uzatın. Bu pozisyonda biraz kalıp diğer taraf için tekrarlayın.

Göğüs açıcı


Sandalyenizin ucuna oturun ve kollarınızı arkaya doğru gerip iki elinizi de birleştirin. Göğsünüzü açmak için öncelikle kollarınızı yukarı ve vücudunuzdan uzağa doğru germeniz gerekecek. Bu pozisyonda biraz durduktan sonra rahatlayın ve istediğiniz kadar tekrarlayın.