Koşu bandı neden ağrı yapar?


Koşu yapmak ve kasın aşırı kullanılması durumunda baldırlarınıza ağrı girebilir. Koşucularda baldır yani kalf kasının ağrısı çoğunlukla kas liflerinin yırtılmasıyla meydana gelen kas zorlanmasının sonucu olarak bilinir. Koşu bandında koşarken baldır ağrısı riskini haberiniz olmadan arttırabilirsiniz. Ağrılı kasları tedavi edin ve olası sakatlanmalara karşı önlem alın. Bu sayede egzersiz saatleriniz daha verimli geçecektir. Koşu bandı neden ağrı yapar bu yazımızın konusu.

Koşu bandı neden ağrı yapar?

Neden ağrı yapar?


Koşu bantları egzersiz yapma yolunu kolaylaştırabilir ancak adım atışınızı değiştirir ve siz fark etmeden normalden daha farklı koşmanıza sebep olurlar. Koşu bandı hareketli bir yüzeye sahiptir, bu yüzden dengede kalma çabanız öne eğilmenizi artırabilir ya da azaltabilir. Bu eylemin baldır kasları üzerinde etkisi oldukça fazladır. Yolda ya da sabit bir yüzeyde koşarken, kendi hızınızı kendiniz ayarlamalısınız. Koşu bandında ise sizlerin ona göre hareket etmesi gerekir. Eğer yorgunsanız ve yeteri kadar su tüketmediyseniz ya da stresliyseniz hızınız diğer günlere göre daha zayıf olacaktır.


Her insanın baldırında iki ana kas vardır. Soleus kasınız ayağınızın parmak ucunu uzatmasını sağlar. Gastroknemius kasınız da diz hareketlerininizi kontrol etmeye yardımcı olur. Koşu sırasında bu iki kas aynı anda çalışmaya başlarlar. Baldırın alt kısımlarında ağrı genellikle zorlanmış soleus kasının bir belirtisidir. Tüm baldır bölgesinde görülen ağrı ise gastroknemius kasının sakatlanması sonucunda meydana gelir. Hafif bir zorlanma sizi koşarken rahatsız ettiğinde çok rahatsız oluyor olabilirsiniz. Bir de şu yönden düşünün: Ciddi bir zorlanma yürümeyi güç hale getirebilir.


Kasınızı koşu öncesinde mutlaka hazırlamalısınız, koşu bandında koştuğunuz sırada kas zorlanmasını ve baldır ağrısını bu şekilde önleyebilirsiniz. Tempolu yürüme gibi pek çok temel egzersizlerde kaslarınızı koşu öncesi ısıtabilirsiniz. Hafif esneme hareketleriyle kasların esnekliği artırılabilir, böylece kas yırtılmaları ve eklem sakatlanmalarına karşı önlem alabilirsiniz.

Koşu bandında yürümeye başlamadan önce parmak ucunda yükselmek gibi esneme hareketlerini yapmayı ihmal etmeyin. Ardından banda çıktıktan sonra vücut duruşunuzu dik tutmaya çalışın. Spor sonrası ise sabit baldır hareketlerini yapabilirsiniz.