Kategoriler
Çocuklar

Havuzda çocuk sağlığı


Okulların tatil olması sebebiyle oteller çoktan doldu bile, havuzlar deseniz herkes güneşin kavurucu sıcağı yüzünden girmek için can atıyor. Anne ve babalar genellikle bu havuzların sürekli olarak temizlediğini düşünüp bir sorun olmayacağını sanmakta. Fakat bilinenin aksine düzenli olarak temizlenen havuzlar bile sizlere enfeksiyon kaptırabilir. Havuzda çocuk sağlığı bu yazımızın konusu…

Havuzda çocuk sağlığı

Çocuğunuz eğlenirken enfeksiyon kapabilir

Tatil planlarında su parkı olan seçenekleri aileler sürekli olarak ilk tercih haline getirirler. Pek çok insanın eğlenmek için gittiği su parkları ve eğlence havuzlarında halen standart bir kontrol mevcut değildir. Ayrıca çocukların tercih ettiği havuzlarda kendi içinde devir daim olan su çok kolay bir şekilde enfeksiyon kaynağı haline gelerek ishal salgınına sebebiyet vermektedir. Örnek verecek olursak; ABD’de bir su parkında aynı anda 1700 kişinin enfekte olduğu rapor edilmiştir.


Çocuğunuzu saat başı havuzdan çıkarın

Çocukların uzun süre havuzda durmaları enfeksiyon riskini dahada arttıracaktır. Halk arasında yüzücü kulağı olarak adlandırılan ve özellikle yüzme sonrasında görülen akut otitis eksterna uzun süre havuzda kalınmasının sonrasında yaşanabilmektedir. Travmatize olmuş dış kulak yolunun havuzdaki suyla birlikte uzun süreli temasının ardından mikrop kapmasına bağlı olarak kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilmektedir. Yüzücülerde sıklıkla görülen yüzücü kulağından hem kendinizi hem çocuğunuzu korumak için saat başı havuzdan çıkmalısınız.

Diğer önlemler

Yüzeceğiniz su berrak olmalı ve havuzun dibi net olarak görülebilmelidir. Havuzun düzenli olarak denetlendiğinden ve temizlendiğinden emin olmakla beraber yüzeceğiniz havuzundaki suyun pH değeri 7.2 ile 7.8 arasında olmalıdır ve sudaki serbest klor oranı en az 1 ppm olmalıdır.