Gardırop yenileme rehberi


Evden çıkmadan önce hazırlanmak için istediğinizi bulamıyor ve dolabınızın çok dolu olmasından şikayet mi ediyorsunuz? Sizin için bir araya getirdiğimiz pratik ve düşük maliyetli kıyafetlerle artık böyle bir derdiniz olmayacak. Alışveriş yaparken daha akıllı tercihler yapmanıza yardımcı olacak gardırop yenileme rehberi bu yazımızın konusu.

Gardırop yenileme rehberi

Üç kelime tekniği


Hayalinizdeki gardıroba ulaşmak istiyorsanız öncelikle tarzınızdan emin olmalısınz. Dünyaca ünlü stil ve yaşam bloggerı Chriselle Lim tarafından bizzat bu teknik uygulanıyor. Kendi stilini saf, gösterişli ve feminen olarak gösteren Lim’in bu taktiğiyle siz de kendi stilinizin tanımını herkes gibi yapabilirsiniz.

80 / 20 kuralıyla yola çıkın


Sezon başı, indirim dönemi veya hafta sonu. Hepimiz bu indirimlerden mutlaka yararlanırız. Satın almak istediğiniz parçaları daha sağlıklı değerlendirmek istiyorsanız bu kuralı atlamamalısınız. Peki, bu kural tam olarak ne demek? Alışveriş için ayırmış olduğunuz bütçenin yüzde 80’ini gardırobunuzdaki eksikleri tamamlamaya ayırın. Geri kalan kısım ise yani yüzde 20 de indirim zamanlarında veya canınız alışveriş yapmak istediğinde harcamanıza dayanıyor.

Hayatınızı ve gardırobunuzu tekrardan kurun


Kullanışlı bir gardıroba sahip olmanın yolu aslında basit: Yenileri alıp eskileri başkalarına vermekle gerçekleşiyor. Kıyafetlerinizi ayırırken neyi saklayıp, neyi vereceğinize karar veremediğinizin farkındayız. Kendinize şu soruları sorun: Son bir yıl içerisinde giydim mi? Şu anki tarzımla uyumlu mu? Duygusal bir anlamı var mı? En az üç farklı kombinle kullanabilir miyim? Dikim vs. gerektiriyor mu? Gelecek sezon giyebilir miyim? Bu sorulara dürüst cevaplar verin ve ihtiyacınız olmayanları kıyafet kutularına atabilirsiniz.

İlham alınAslında hiç para harcamadan da gardırobunuzu yenileyebilirsiniz. Dolabınızda bulunan parçaları farklı şekillerde kombinlemek istiyorsanız stilini beğendiğiniz blogger’ları veya ünlüleri farklı sosyal medya mecralarında takip edebilir ve böylelikle onlardan ilham alabilirsiniz.

Anlık satın almayın


Alışveriş çıkmadan önce plan yapmadığınız halde taşımayacağınız hatta dolabanıza sığmayacak kadar çok kıyafet aldığınız fark edersiniz. Daha kullanışlı parçalara yer vermek istiyorsanız, anlık alışveriş isteğinizi kontrol altına almayı öğrenin ve gerçekten severek giyeceğiniz veya ihtiyacınız olan parçalara hayatınızda yer verin.

Acil durum kombininizi belirleyin


Bir sabah uyandığınızda kendinizi aldığınız tüm kıyafetlerden nefret ediyor gibi hissedebilirsiniz. Bu noktada ihtiyacınız olan tek şey, acil durumlar için kombin oluşturmaktır. Böylelikle düşünmenize gerek kalmadan acil olarak bir yere gidebilirsiniz.


İyi bir terzi bulun


Stil sahibi kadınlar neden çok güzel kombinler yapıyor sanıyorsunuz? Tabii ki terziden dolayı. Sevdiğiniz markalar veya alışveriş için ayırdığınız bütçe ne olursa olsun; stilinize etkileyici dokunuşlar yapan bir terzi olmadan olmaz.